Покајање је најсигурнији пут повратка Богу

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је у четвртак 17. марта 2016, у манастиру Ђурђеви Ступови, са свештенством и монаштвом, вечерњу службу са читањем Канона Светог Андреја Критског.

Преосвећени Епископ Г. Јоаникије у својој бесједи, између осталог, је говорио о покајању као најважнијем духовном лијеку.

"Сваки почетак Великог поста подсјећа нас на ријечи Божје: Покајте се јер се приближи Царство Небеско. Од покајања почиње све оно што је добро за нас, за наше спасење, за обновљење духа, за обновљење заједнице, за обновљење мира између Бога и човјека, између људи међусобно, да се подсјетимо, дакле, на оно што је темељно, на оно што је најважније. Покајање изазива ту благу, благодатну и најкориснију промјену у души човјековој. То ја као неко прање духовно, као када се човјек упрља, да ли радио у њиви или на неком другом послу, па мора да се купа, мора да се подвргне стихији воде, мора да се подвргне промјени температуре, мора да ускочи у бању да би се окупао. Некоме то лако пада и једва чека да се опере, да се очисти, а поједини, као она дјеца непослушна бјеже од купања, иако су прљава, али неће и не желе. Међутим, свакоме је та чистота потребна и свакоме је потребно то обновљење. Покајање је, дакле, свеопшти лијек свакога од нас“.

"Да ли смо ми тога свјесни или нијесмо то је већ наш проблем, а нијесмо довољно свјесни ни ми који смо хришћани, који редовно идемо у цркву, па ни ми који ову свету службу вршимо, нијесмо довољно свјесни колика је моћ покајања. Овај Канон Светог Андреја Критског све нас подсјећа на значај и моћ покајања. Зашто је толико покајање важно? Зато што је покајање најпречи, најсигурнији пут повратка Богу, оно нас враћа у заједницу са Богом, оно обнавља ту заједницу, оно нас, заиста, ослобађа од наших грехова. Покајање, наравно, има и ону мучну страну јер је тешко срести се својим гријесима, са својим манама, тешко је суочити се са собом. То није тако лако, тако пријатно, али кад би људи знали како је велика благодат тог суочења, исповиједања својих грехова и истинског приступања Богу онда би сви хрлили покајању, сви би хрлили исповиједању својих грехова“, рекао је Владика будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.