Брутално претучени вјерници Украјинске православне цркве

Парохијане Цркве архангела Михаила у мјесту Задубровка брутално су претукли  представници расколничке „Православне цркве Украјине“, и то је „нечувен случај чак и по мјерилима људских закона“, изјавио је управник послова Украјинске православне цркве митрополит бориспољски и броварски Антоније коментаришући покушај одузимања цркве силом у ноћи 4. маја 2020, пренио је портал Православни живот.

Брутално претучени вјерници Украјинске православне цркве

Као што је јерарх нагласио, напад на храм догодио се на дан смрти настојатеља парохије протојереја Леонида Деликатног.

„Нападачи, сматрајући да се заједница, која се спремала за сахрану свог свештеника, због короте неће ефикасно одупријети нападу, понашали су се бахато и сурово… Не постигавши жељено, злочинци су излили свој гњев на неколико парохијана Цркве Светог архангела Михаила, који су тога дана дужурали код храма. Жестоко су их претукли. Штавише, један од њих је ножем рањен у главу”, рекао је митрополит Антоније.

Према прелиминарним информацијама, наставио је јерарх, нико од нападача није притворен.

Због чињенице да је напад био планиран и бруталан и, животи људи били угрожени, а основа сукоба је незаконита предаја општине Украјинске православне цркве у надлежност раскола „Православне цркве Украјине“, управник црквених послова УПЦ је изјавио:

„Захтијевамо од надлежних државних органа:

Да се осигура адекватна заштита општине Украјинске православне цркве и храма у селу Задубровка, Черновицке области, који јој припада, како се убудуће такав злочин не би поновио
да се нађу и приведу правди одговорни организатори и учесници силеџијске акције, као и они који су починиоци премлаћивања вјерника наше Цркве;
да се истраже незаконите радње државног регистратора и стручњака у одјељењу за религије и националности Управе за културу Чернивицке области Николаја Гергељука. Последица тих радњи је објављивање незаконитих налога о превођењу низа општина Черновицко-Буковинске епархије из јурисдикције УПЦ  у надлежност „ПЦУ“;
да пониште наведене наредбе као незаконите (сагласно писму митрополита черновицког и буковинског Мелетија упућеном предсједнику Украјине, одговарајућа наређења издата су на основу нетачних података, као и фалсификованих докумената). “
У ноћи 4. маја 2020. године, расколници су покушали насилно да заузму Цркву архангела Михаила у селу Задубровка, Заставновског рејона, Чернивицке области. Десетине нападача разбили су капије и тукли вјернике који су бранили светиње. Силама црквене заједнице заустављен је даљи напад. Полиција је узела храм под даноноћну заштиту.

Извор: Православие.Ру