Епископ Јоаникије служио Литургију у Ђурђевим Ступовима

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на Недјељу Мироносица, у недјељу 4. маја 2014, са свештенством Свету Архијерејску Литургију у катедралном манастиру наше Епархије, Ђурђевим Ступовима.

Епископ Јоаникије служио Литургију у Ђурђевим Ступовима

Прије светог богослужења Преосвећени Епископ је у чин ипођакона рукопроизвео Анастасија Булатовића, сабрата Манастира, а у чин чтеца Милуна Бошковића, свршеног богослова Цетињске богословије.

Епископ Јоаникије служио Литургију у Ђурђевим Ступовима

Молитвеном сабрању присуствово је вјерни народ беранског краја, којима се ријечима бесједе обратио протојереј-ставрофор Драган Ристић, архијерејски намјесник беранско-андријевички.

Епископ Јоаникије служио Литургију у Ђурђевим Ступовима

"Нека је на здравље и на спасење данашњи празник Недјеља Мироносица и Праведног Јосифа Ариматејског, када се Васкрсли Господ Исус Христос, преко анђела Божјег, јавио прво њима и објавио вијест да је Господ васкрсао. Зашто баш њима - јер су оне, Марија Магдалина и Марија Јаковљева и све друге жене које су биле поред крста, остале до краја. У вријеме када су се апостол Петар и други апостоли разбјежали од силине напада на Њега, оне су остале поред крста, поред Њега до самог погребења. Праведни Јосиф, који је тај гроб био исклесао за себе, имао је ту част да он буде тај који ће Његово тијело први помазати мирисима и положити Га у гроб“.

Епископ Јоаникије служио Литургију у Ђурђевим Ступовима

"Зато се ова данашња Недјеља њима посвећује. Кад су оне дошле на гроб да, по старом јеврејском обичају, помажу тијело, видјеле су да је гроб одваљен, да нема оног камена, видјеле су само покрове и прве објавиле вијест о васкрсењу Христовом апостолима, а они до данашњег дана свима нама објављују ту радосну вијест. Зато се ми хришћани, од тада до данашњег дана, поздрављамо тим радосним поздравом, који бисмо могли и требали током читаве године да користимо, а то је "Христос Воскресе!“. Тај поздрав радости смо кроз вријеме, нажалост, замијенили неким другим поздравима, а оно што је исконско и како бисмо као хришћани требали да се поздрављамо, јесте, управо, овај сверадосни хришћански поздрав“.

Епископ Јоаникије служио Литургију у Ђурђевим Ступовима

"Нека је данашњи празник, Недјеља Мироносица на здравље и на спасење свима. Користим прилику да честитам оцу Анастасију на чину ипођакона и нашем Милуну на чину чтеца, то су први свештенички чинови који се добијају у Цркви, а наши епископи, којима смо повјерени, пратећи наш рад, полако нас проводе кроз те чинове, кроз ту непрестану нит, која је, опет да кажем, повезана од самог Христа и од апостола, до данашњег дана. Нека је на здравље и на спасење свима. Христос Васкрсе!“, казао је протојереј-ставрофор Драган Ристић.