Молебан за Владику Јоаникија и свештенство

У Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу, у четвртак 14. маја 2020. служена је вечерња служба и молебни канон за Епископа будимљанско-никшићког Г. Јоаникија и никшићке свештенике, који су у притвору.

Молебан за Владику Јоаникија и свештенство

Молитвеном сабрању присуствовао је, у великом броју, вјерни народ Никшића, којима се обратио архимандрит Исаија (Крговић), игуман манастира Бијела код Шавника.

Он је навео да су, у вријеме Божићног поста, покушали да наруше „мир који превазилази разум људски“ људи који нијесу достојни мира, којима мир ништа не значи, него их прогони.

„Тако је кренуло у сусрет Божићу, а ево прође Васкрс и преполовљење празника, страсти се не смирују и даље се наставља гоњење. Свједоци смо да су ови који не желе мир заточили нашег Оца и Владику и нашу браћу свештенике без којих служба у Саборном храму нема потребну пуноћу“, рекао је о. Исаија.

Додао је да нам је свима потребно смирење и уздање у Господа.

„Ми тражимо мир од Господа, како се каже у овој молитви, а иако страдамо, Господе, нека то буде у истини и правди, а не да буде из мржње, ма према коме, него из љубави и правде. Неће сви вјеру, каже Господ, а таквих има доста. Свједоци смо шта је синоћ било на улицама Никшића, Пљеваља, Андријевице“, казао је архимандрит Исаија, поручујући да је битно да се не колебамо.

„Својом вјером и призивањем имена Господњег добијамо непоколебљивост и снагу. Та сила није да показујемо надмоћ над немоћнима, да једни другима пркосимо, него да се једни за друге молимо што је наша света дужност“, поучавао је игуман манастира Бијела.
Указао је на ријеч Господњу: Мене су гонили и вас ће гонити.

„Немојмо очекивати ништа блаже у овом свијету, ако Господ и допусти неко лагодно вријеме, хвала Њему на дару, али хвала му и на голготи и жртви, а и ми треба да покажемо ту жртву и ту љубав према Богу, без обзира на потешкоће које нас сналазе на путу Божјем“, казао је отац Исаија, поручивши да се те препреке превазилазе сабирањем на светим службама, на литургијама, светим причешћем и молитвом Господу, у свако вријеме, молитвом једни за друге, за оне који су у болницама, затворима.

Преосвећени Епископ Јоаникиије и свештеници никшићког намјесништва притворени су, на празник Светог Василија Острошког, због Световасилијевске литије која је прошла кроз град Никшић.

Због њиховог хапшења одржавају се протести у неколико градова у Црној Гори, а полиција је над голоруким народом, међу којима је било жена, дјевојака и малољетних лица  употребила сузавац и димне бомбе.