Митрополит Амфилохије и Епископи Јоаникије и Атанасије одслужили Литургију у Саборном храму у Бару

Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски господин Амфилохије и господа Епископи будимљанско-никшићки Јоаникије и бихаћко-петровачки Атанасије служили су данас, на празник Светог Јована Владимира, са свештенством Свету службу Божију у барском Саборном храму посвећеном овом светитељу Цркве Божије чију 1000-гоишњицу мученичког страдања ове године прославља наша помјесна Црква.

Митрополит Амфилохије и Епископи Јоаникије и Атанасије  одслужили Литургију у Саборном храму у Бару

На Светој служби одговарали су чланови београдског мушког црквеног хора "Свети Јован Владимир“ по управом протођакона Владе Руменића.

Литургији су присуствовали многобројни вјерници из Црне Горе, Србије, БиХ, Албаније, Грчке и Русије.

У току Литургије обављено је саборно крштење дјеце и одраслих, а у Свету тајну брака уведени су младенци Иван Кукуличић и Дијана Становић.

У литургијској проповиједи након читања Јеванђеља, Владика Атанасије је рекао да је Свети Јован Владимир свједок Христов и показатељ Христове свјетлости и Христове љубави.

"Он је онај који је у себи Христов Божански живот носио, показивао га и ширио. То су људи који, попут Господа Христа, себе приносе свету“, рекао је Владика бихаћко-петровачки.

Владика је рекао да је Свети Јован Владимир себе принио животу других, животу ближњих, животу свих који су могли да га виде и чују.

"Успео је, драга браћо и сестре, да простор овај осветли и да љубав којом је био загрејан пренесе на друге. Показатељ тога јесте и овај предивни храм. Он показује и доказује да је мисао која је била присутна у Светом Јовану Владимиру присустна и у онима који руководе спасењем оних који данас живе на овом простору“, нагласио је Владика Атанасије.

Владика је пожелио да барски храм Светог Јована Владимира загријава љубављу Божанском све који у њега улазе.

"Данас се већ показују плодови љубвеног и светлоносног дејства овога светога храма“, рекао је Епископ Атанасије честитајући онима који су данас кроз свето крштење ступили у Христову заједницу, као и младенцима Ивану и Дијани.

Након причешћа вјерних благосиљан је славски колач.

Митрополит Амфилохије је поздравио Епископе Јоаникија и Атанасија, и све госте који су се данас сабрали у граду Светог Јована Владимира по планином Румијом.

"Свети Јован Владимир, зетски краљ мученик кога данас прослављамо и коме овај свети храм подижемо, приводи нас Христу Господу. Наш је Свети Јован Владимир, нашега рода и нашега порода, онај први који је посвједочио Христа својом мученичком смрћу, али он је васељенски светитељ“, нагласио је Митрополит црногорско-приморски.

Владика је казао да је Свети Јован Влаимир живио, и да се подвизавао, трудио и борио за праву Божју.

"Жртвовао се за име Божје и за ближње своје у времену када је била јединствена Црква истока и запада. Дај Боже да његовим светим молитвама Црква Божја истока и запада поново буде јединствена, обједињена Христовим распећем и васкрсењем“, рекао је Владика Амфилохије.

Он је додао да је Црква васељенска, као и што је и Свети Јован Владимир васељенски, што потврђује и данашње сабрање.

"И овај храм већ постаје васељенски храм, светионик свим земаљским народима“, поручио је Митрополит Амфилохије и најавио освећење храма за 25. септембар које ће такође бити васељенског катрактера са учешћем престојатеља и представника свих помјесних православних цркава.

Прослава празника Светог Јована Владимира настављена је славском трпезом хришћанске љубави.