Представљена књига „Копривице“ аутора Радојка - Раја Копривице

Књига „Копривице – родослов, од корена стазама потомака“ мр Радојка - Раја Копривице представљена је у суботу 4. јуна 2016, у Црквено-народном дому Светог Василија Острошког у Никшићу.

Представљена књига „Копривице“ аутора Радојка - Раја Копривице

Сабрање је благословио Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије који је у свом обраћању подсјетио на легенду везану за настанак великог и знаменитог братства Копривица, а везује их за Милоша Обилића и његову ћерку Јелу, и за Косовски бој.

Представљена књига „Копривице“ аутора Радојка - Раја Копривице

"Можда та легенда историјски не може да се потврди, али, није она случајно настала, нити се случајно одржала. Вријеме 20. вијека није било наклоњено легендама и митовима, међутим, како вријеме пролази и добри научници, који се баве егзактном науком, су дошли до закључка дапоједине легенде садрже неке дубље истине, саопштавају нешто што обична позитивистичка наука не може да саопшти, а што се тиче легенде о настанку братства Копривица, с обзиром на то да везује поријекло овог угледног, великог бањског братства, јаког српског коријена, за најславнијег српског јунака, за Косово и кнеза Лазара, за ту славну епопеју наше историје она, заиста, има дубоко значење."

Представљена књига „Копривице“ аутора Радојка - Раја Копривице

"Све до ових наших времена, сигуран сам до 1945. године, па и на овамо до дана данашњег, кога год бисте Копривицу упитали да каже нешто о свом презимену, о свом братству сигурно би почео од Косова, и од Лазара, и од Јеле Милошеве, и од косовске погибије и од тог дјетета мушког које се родило послије славне погибије његовог оца на Косову Пољу јуначком."

Представљена књига „Копривице“ аутора Радојка - Раја Копривице

"То је оно што је представљало предање, памћење, али, та легенда не би значила, скоро, ништа да братство Копривица кроз своју историју није потврђивало да чува предање, а нарочито да није било толиког броја свештеника, духовника, познатих народних вођа, првака, па и једног српског патријарха Арсенија Јовановића Шакабенту. Та духовна потка, која је прожимала ову причу и историју братства Копривица, допунила је и продубила памћење, предање. Копривице су дали и Цркви и држави, свом роду велике личности. Веома заслужно племе, братство које се разродило, раширило, распространило по свим српским земљама и дијаспори“, казао је Преосвећени Епископ Јоаникије, указујући на велики труд и жртву који је, радећи на промовисаној књизи, трилогији „Копривице“, уложио аутор Радојко Рајо Копривица, родом из Бањана, а рођен у Куршумлији.

Представљена књига „Копривице“ аутора Радојка - Раја Копривице

Он је, према Владикиним ријечима, обратио велику пажњу и уложио огромну енергију да покупи све приче и предања, да изучи сву историју свог братства, да упозна сваки дом, а нарочито је важно што је то писао са љубављу и жаром, што је сваки догађај опјевао, пољубио сваку стопу до које је могао допријети.

Представљена књига „Копривице“ аутора Радојка - Раја Копривице

У представљању књиге „Копривице“ -родослов од корена стазама потомака учествовали су: проф. др Вукашин Баћовић, проф. др Будимир Алексић, епски пјесник Божо Ђурановић, пјесник и народни гуслар Драгутин Драга Перовић, мушке пјевачке групе „Бањани“ и „Пива“, гуслар Здравко Кнежевић. Програм је водио Марко Ковачевић, одломке из књиге читао је Спасоје Томић, а на крају вечери, у име организатора, обратио се Маринко Копривица.