Празник Светих Козме и Дамјана прослављен у Биочама код Берана

На дан када наша Црква молитвено слави спомен на Свете мученике и бесребренике Козму и Дамјана, у четвртак 14. јула 2016, Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је Свету Архијерејску Литургију у цркви која се подиже у славу овим угодницима Божјим у мјесту Биоче код Берана.

Празник Светих Козме и Дамјана прослављен у Биочама код Берана

Владици је саслуживало свештенство беранског архијерејског намјесништва и монаштво манастира Ђурђеви Ступови са којима и гостујући свештеник Јован Вуковић из Крушевца.

Празник Светих Козме и Дамјана прослављен у Биочама код Берана

Данашње празнично богослужење увеличао је радосни чин крштења малог Геогија, сина о. Јована Вуковића.

Сабраном вјерном народу празник Светих Козме и Дамјана честитао је Преосвећени Епископ Г. Јоаникије. Он је подсјетио да су Свети мученици и бесребрни љекари Козма и Дамјан свједочили вјеру храбро у тешким временима гоњења хришћана идавали исцјељење болеснима, призивајући, прије свега, благодат Божју.

Празник Светих Козме и Дамјана прослављен у Биочама код Берана

„Свети мученици Козма и Дамјан су светитељи Божји који су у овом свијету ширили Јеванђеље Христово у најтежим временима, временима гоњења хришћана, у првим вјековима, али су свједочили вјеру храбро, онако као што је и Господ свједочио добрим дјелима, ријечима истине Божје и ширењем љубави Христове. Они су, благодарећи томе, добили од Бога дар да лијече људске болести и немоћи. Знали су љекарску вјештину, али су знали и то да је сваки добри дар и сваки савршени поклон одозго са неба од Бога, па су, када су лијечили болеснике и тјешили оне који су немоћни, призивали Божју благодат и полагањем руку својих низводили благодат Пресветог Духа на болеснике и тако давали исцјељење.

Празник Светих Козме и Дамјана прослављен у Биочама код Берана

Говори се да су и римског императора тог времена, априје цара Константина, на неколико десетина година, превели у хришћанство. У то вријеме вјера православна хришћанска стигла је и до царског двора, али још је било јако незнабоштво. Међутим, послије њихове блажене кончине, њихове мученичке смрти, убрзо засијала је слобода цијелом хришћанству преко Светог цара Константина и његове мајке Јелене“, казао је Владика будимљанско-никшићки.

Празник Светих Козме и Дамјана прослављен у Биочама код Берана

Он је истакао да ове дивне светитеље Божје прославља цијела васељена кроз сва времена од њихове смрти мученичке. Убио их је њихов пријатељ и сабрат по струци, који је био, такође, љекар али се у његово срце, као у издајника Јуду искариотског, уселила завист. Бог их је прославио превеликим чудесима и за вријеме њиховог живота, а нарочито послије њихове мученичке смрти све до дана данашњег.

„На многим мјестима у нашим светим храмовима сликају се ови светитељи Божји, а православни хришћани им се обраћају за помоћ и призивају их кад имају какве тјелесне или душевне потешкоће, и не само тада него увијек и свуда и на сваком мјесту. Они који су прославили Бога у овом животу, њихова имена се славе кроз сва времена и кроз све вјекове, а тако ће то бити до скончанија свијета и вијека.

Тим светитељима ми овдје подижемо овај свети храм. Ево, драга браћо и сестре, дивног дана, великог славља, заиста је величанствен повод којим смо се овдје сабрали. Имали смо данас и крштење у току ове свете службе, обавили смо крштење младенца Георгија. Нека га Господ укријепи и нека му свети Георгије буде руководитељ у све дане његовог живота. Он је син свештеника Јована Вуковића који свету службу врши у Крушевцу, граду Светог кнеза Лазара, али је из ових наших гора, па је зажелио да овдје крсти свог сина“, бесједио је Његово Преосвештенство владика Јоаникије.

Освештан је и преломљен славски колач, а заједничарење у славу Светих чудотвораца и светитеља Божјих Козме и Дамјана настављено је уз трпезу братске љубави. Домаћин славе био је Владо Стијовић заједно са Одбором за изградњу храма.

Празник Светих Козме и Дамјана прослављен у Биочама код Берана

Владика је похвалио рад и ангажовање чланова Одбора и изразио наду да ће ова црква, ако Бог да, следеће године за празник Светих Козме и Дамјана и храмовну славу бити спремна за освећење.