Епископ будимљанско-никшићки Г. Методије на Бадњи дан служио у никшићком Саборном храму: Данас ишчекујемо дан Рождества Христовог, тај велики догађај спасења рода људског

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Методије служио је на Бадњи дан, у четвртак 6. јануара 2022. Свету Архијерејску Литургију, у Саборном храму Светог Василија Острошког, у Никшићу.

Саслуживало је више свештеника и свештеномонаха Епархије будимљанско-никшићке уз молитвено учешће вјерног народа.

Прије почетка свете Литургије, правом ношења орара Владика је одликовао чтеце Дарка Мрваљевића, Милоша Ненезића и Мирослава Станишића.

Сабраном вјерном народу, који је приступио Светој тајни причешћа, ријечју архипастирског слова обратио се Преосвећени Епископ Методије, честитајући Бадњи дан.

Владика је казао да су јеванђелисти написали генезу Христових предака да би се тиме потврдила истинска Његова човјечанска природа, да је узео крв и тијело од својих предака и да је од њих наслиједио, преко своје мајке Пресвете Богородице, реално наслиједио тијело човјечанско и цјелокупну природу човјечију, осим гријеха, а онда и Његово божанско поријекло, јер је зачет од Духа Светог.

„Он Који је беспочетни почиње поново као човјек, односно богочовјек као што је истинито то рекао један од Светих Отаца, јер су у Његовој личности потпуно различите природе, и божанска и човјечанска, несливене, али су и нераздјељиве. То је велика тајна спасења људског рода, јер да Бог није кроз природу људску коју је узео на себе, ушао у историју људског рода, не би било могуће никоме од људи да се спаси. Управо, ми данас ишчекујемо тај дан Рождества Његовог, тај велики догађај спасења рода људског јер је то једино, на који начин је било могуће да се спаси људски род“, бесједио је Његово Преосвештенство.

Додао је да Он, иако је зачет од Духа Светог, истински се родио као човјек.

„Умријевши као човјек, васкрсао је као Бог, а васкрсао је као Бог у свом човјечанском тијелу. На тај начин вјечно је спојио божанску и човјечанску природу у личности својој. Због тога ми прослављамо сјутрашњи дан у чијем смо навечерју и ишчекивању, јер је то нада нашег спасења и без тога се нико од нас људи не би спасио. Он је онај мост преко кога се прелази на ону другу обалу, на ону вјечну обалу, обалу Царства небеског којег да се ми, ако Бог да, удостојимо, молећи беспочетног Његовог Оца и Духа Светог, славећи и клањајући им се у вјекове вјекова. Христос се роди!“, поручио је Епископ Методије.

Владика је, потом, са свештенством и вјерним народом, са којима су били и предсједник Општине и Скупштине Општине Никшић, Марко Ковачевић и Немања Вуковић, испред никшићког Саборног храма, освештао и налагао бадњаке.

Народ је, држећи се препорука надлежних здравствених власти, налагао бадњаке без масовнијег окупљања и без организованог културно-умјетничког програма.