У Београду одржана Академиjа поводом обиљежавања 100 година од Mоjковачке битке

Свечана академиjа поводом обележавања 100 година од Mоjковачке битке одржана jе у београдском Центру "Сава“.

У Београду одржана Академиjа поводом обиљежавања 100 година од Mоjковачке битке

Свечаност jе одржана уз благослов патриjарха српског Иринеjа како би се обновило сећање и захвалност хероjским подвизима jунака Mоjковачке битке.

У Београду одржана Академиjа поводом обиљежавања 100 година од Mоjковачке битке

Поред патриjарха српског Иринеjа, скупу су присуствовали и митроплоит црногорско-приморски Aмфилохиjе, саветници председника Србиjе, начелник генералштаба Воjске Србиjе Љубиша Диковић, принц Aлександар Kарађорђевић, али и многе личности из политичког, културног и jавног живота Црне Горе и Републике Српске.

У Београду одржана Академиjа поводом обиљежавања 100 година од Mоjковачке битке

Председник Србиjе Tомислав Николић обратио се присутнима путем видео поруке и том приликом изjавио да ће Србиjа вечно памтити и бити захвална свима онима коjи су учествовали у jедноj од наjславниjих битака чиjим jе завршетком одбрањена српска воjска.

У Београду одржана Академиjа поводом обиљежавања 100 година од Mоjковачке битке

"Tа битка jе епопеjа српског народа из Црне Горе коjи jе свестан тога да, жртвуjући себе, спасава Србиjу и српство, одлучио да омогући несметан пролаз воjсци коjа jе кренула на пут неизвесности“, рекао jе Николић.

У Београду одржана Академиjа поводом обиљежавања 100 година од Mоjковачке битке

Патриjарх српски Иринеj указао jе на значаj Mоjковачке битке и позвао на мир и очување jединства народа, вере и цркве.

У Београду одржана Академиjа поводом обиљежавања 100 година од Mоjковачке битке

"Tо jе дан када славимо и сећамо се успомена на жртву братског народа и братске црногорске воjске коjа ниjе жалила живота да сачува српски народ. Србиjа ће засвагда бити захвална и нека jе слава свим хероjима Mоjковачке битке“, рекао jе патриjарх Иринеj.

У Београду одржана Академиjа поводом обиљежавања 100 година од Mоjковачке битке

Mитрополит Aмфилохиjе истакао jе значаj свенародног помирења и додао да jе Божић на Mоjковцу означио наставак одбране части и образа, достоjанства и слободе нашег народа.

У Београду одржана Академиjа поводом обиљежавања 100 година од Mоjковачке битке

Mоjковачка битка не сме бити ствар прошлости, нити ћемо икада заборавити хероjе коjи нису жалили своjе животе за одбрану отаџбине жртвуjући се за спас српске Воjске и српске браће, речено jе на Свечаноj академиjи.

У Београду одржана Академиjа поводом обиљежавања 100 година од Mоjковачке битке

У Центру "Сава“ су премиjерно емитоване игране сцене коjе су посебно снимане за обележавање jубилеjа, а у уприличен jе и свечани музички програм.