КДДК "Свети Сава" организовао акцију "Светосавски дани“

Клуб добровољних давалаца крви из Никшића "Свети Сава“ своју крсну прославио је организовањем вишедневне акције под назиовм "Светосавски дани“ на којој су чланови и гости Клуба прикупили преко 200 јединица крви.

КДДК

Традиционална акција у част Светог Саве, првог Архиепископа и просветитеља српског, који је Небески заштитник никшићких хуманиста и људи великог срца, састојала се из три дијела. Најприје је 13. јануара, поводом годишњице смрти Миомира-Миге Ћинћура, члана Управног одбора и истакнутог даваоца крви Клуба "Свети Сава“, организована меморијална акције њему у спомен када је прикупљено 42 јединице најдрагоцјеније течности.

КДДК

Традиционала Савинданска акција, седамнаеста по реду, спроведена је 26. јануара. Том приликом прикупљена је 141 јединица крви. Клуб јена овој акцији добио осамнаест нових чланова, већином млађих људи, од којих је њих деветоро први пут дало крв.

КДДК

Акцији, која се сваке године од оснивања Клуба, организује у част Светог Саве, одазвао се, према ријечима Миленка Ераковића, предсједника УО, и већи број давалаца из других градова Црне Горе, као и хуманисти из Србије и Републике Српске: из Требиња, Љубиња, Вишеграда, Пљеваља, Подгорице, Будве, Херцег Новог, Плужина, Бара и два клуба из Јагодине са којима никшићке Светосавце везују побратимства.

КДДК

Након акције, у Црквено-народном дому Светог Василија Острошког у Никшићу, уприличен је захвални ручак, који је Клуб добровољних давалаца организовао захваљујући једном броју донатора и људи добре воље из Никшића. Том приликом представници Клуба уручили су захвалнице гостима, новим члановима и онима који су први пут дали крв. Дружење је настављено уз пригодан програм.

Због великог броја давалаца Служба за трансфузију крви никшићког Дома здравља акцију је наставила и сјутрадан 27. јануара.

КДДК

Представници Клуба учествовали су молитвено, на празник Светог Саве, у Светој Литургији у никшићком Саборном храму, гдје је свештенство благосиљало славски колач, принешен у част њиховог Небеског заштитника.

КДДК "Свети Сава“ основан је 2007. године и броји преко 600 чланова, већином младих људи. У оквиру програмских активности врше едукацију и промовишу добровољно давалашто у Никшићу.