Празник Светог Саве молитвено и свечано прослављен у Никшићу

Свету Литургију у Саборном храму Светог Василија Острошког служило више свештенослужитеља архијерејског намјесништва никшићкоги монаха Епархије будимљанско-никшиће уз молитвено учешће многобројнихвјерника.

Празник Светог Саве, првог српског Архиепископа и просветитеља, честитао је протојереј Слободан Јокић, архијерејски намјесник никшићки.

Празник Светог Саве молитвено и свечано прослављен у Никшићу

"Наш пастир, најбољи од свих нас, наш Свети Сава, чији спомен данас прослављамо учио нас је и показао својим дјелом и својим животом шта значе ријечи Господње, које смо чули у данашњем светом Јеванђељу„Тако да се свијетли свјетлост ваша пред људима да виде ваша добра дјела“. Свијетлио је Свети Сава и за живота и по животу, свијетлио и на Врачару, свијетлио и у Трнову, у Русији, на Светој Гори и у Светој земљи. Свуда је свијетлио и својим дјелом показао да је слуга Божји, слуга Бога живога и зато се његов спомен прославља свуда по свијету“.

Празник Светог Саве молитвено и свечано прослављен у Никшићу

"Нема данас земље гдје се не говори име Светог Саве, нема континента, нема Цркве гдје се не слави и не пјева у славу и част Светог Саве. А зашто, драга браћо и сестре? Зато што је себе подредио и зато што је себе унизио да би служио другоме. Оставио царску круну и порфиру,отишао у Свету Гору да буде слуга. Требао је да буде краљ и цар а он је изабрао да буде слуга пустињацима, подвижницима, па је онда био слуга и браћи својој кад их је мирио, па је био слуга роду своме и до данас је Свети Сава слуга роду своме. У оној Небеској Литургији просветитељ наш моли и прелиње Господа за нас, за род његов да буде бољи и савршенији. Српској Цркви дао самосталност, да буде возглављена Христом у имену српском. И то чувамо до данас и то ћемо чувати у вјекове, оно што нам је он оставио у аманет“, поручио је свештеник Јокић.

Празник Светог Саве молитвено и свечано прослављен у Никшићу

Након причешћа вјерних освештан је и преломљен славски колач. Прослава је настављена у Црквено-народном дому гдје је одржана светосавска свечаност у којој су наступила дјеца са вјеронауке при никшићком Саборном храму, коју води Јована Зиројевић.

Дјецу и њихове родитеље, који су се, у великом броју, сабрали поводом прослављања празника Светог Саве, благословио је о. Слободан Јокић, осврћући се,још једном, на ријечи из прочитаног Јеванђеља.

Празник Светог Саве молитвено и свечано прослављен у Никшићу

"Нико љепше не свијетли, као што свијетле дјеца. Иако их некад не разумијемо, иако се некад љутимо на њих и они на нас, та велика тајна васпитања дјеце у којој падамо и устајемо, али би требали да се трудимо да је са Богом заједно испунимо. Нико, као што рекосмо, љепше не свједочи истину постојања, истину живота као дјеца“.

Празник Светог Саве молитвено и свечано прослављен у Никшићу

"И ми овдје у Црквеној општини Никшић, Саборној цркви Светог Василија највише волимо и највише пажње посвећујемо овом данашњем дану Светом Сави и дјеци која су данас спремила неко пјесму, неко рецитацију, али сви неки дар да принесу Светом Сави и да га прославе својим чистим, дјетињим срцем“, рекао је протојереј Слободан Јокић.

Празник Светог Саве молитвено и свечано прослављен у Никшићу

Малишанису показала своја умијећа рецитујући и пјевајући о Светом Оцу нашем Сави, а у својим молитвама нијесу заборавили да помену и свету српску земљу Косово. Програм је завршен заједничким пјевањем Химне Светом Сави.
Дјеци су подијељени светосавски поклон пакетићи.