Епископ Јоаникије на Савиндан служио Литургију у манастиру Милешева

На празник Светог Саве, првог Архепископа српског, у сриједу 27. јануара 2016, Његово Преосвештенство Епископ будимљанско никшићки и администратор милешевски Г. Јоаникије служиo je, поводом славе манастира Милешеве, Свету Архијерејску Литургију, уз саслужење свештенства и монаштва Епархија милешевске и будимљанско никшићке.

Епископ Јоаникије на Савиндан служио Литургију у манастиру Милешева

Током Свете Литургије Преосвећени Епископ је рукоположио у чин свештеника досадашњег ђакона и вјероучитеља Ненада Тешића.

Епископ Јоаникије на Савиндан служио Литургију у манастиру Милешева

Освештан је и преломљен славски колач. Кум славе ове године био је Саво Жунић са породицом. Дио колача и обавезу да припреми славу за наредну годину преузео је Радивоје Чакаревић.

Епископ Јоаникије на Савиндан служио Литургију у манастиру Милешева

Архипастирском бесједом, бројном вјерном народу обратио се Владика Јоаникије, честитајући празник Светог Саве, првог Архиепископа и просветитеља српског, који се, као васељенски учитељ и светитељ, поштује и слави у свим православним, али и у свим хришћанским народима.

Епископ Јоаникије на Савиндан служио Литургију у манастиру Милешева

„Један руски историчар, пишући лијепу студију о Светом Сави, назвао га је једним од највећих, а можда и највећим човјеком прве половине 13. вијека. Његову величину препознали су, дакле, и други народи, а ми Срби га славимо као апостола Христовог, као онога који је нас коначно привео Христу. Били смо крштени и прије Светог Саве, и било је међу нама светих људи прије Светог Саве, али, тек, нас је Свети Сава утемељио у вјери, тек је српски народ пришао Христу Господу. Као што дјеца прилазе свом оцу и својој мајци тако су Срби, тек у вријеме Светог Саве, приступили Господу и својој светој Цркви онако како ваља, искрено и без икаквих подјела, јер су добили учитеља и просветитеља из свог рода и то не било кога, него, што народ каже, царског сина“.

Епископ Јоаникије на Савиндан служио Литургију у манастиру Милешева

„Он нас је везивао не за Царство земаљско, него за Царство небеско, вјечно и непоколебљиво Царство, које је саздано од истине и правде Божје, од вјере праве, истините, од честитости, од врлина, од љубави Божје, а ко се везује за то Царство, за ту вјечну државу, знао је Свети Сава, он ће заслужити да има и у овом свијету и царство и господство, као што је то и било. На тим темељима настала је моћна немањићка држава. А Свети Сава као човјек Божји, као први Архиепископ, утемељивач наше Цркве, просветитељ нашег отачаства, објединитељ и вожд српског народа, он је био вожд и у вријеме свог живота и остао вожд послије свог блаженог упокојења, јер је добио слободу у Господу да заступа све нас и све православне хришћане својим светим молитвама, да његовим молитвама излива Божанску љубав и Божанско милосрђе на све оне који му се моле“, бесједио је Епископ будимљанско-никшићки и администратор милешевски Г. Јоаникије.

Епископ Јоаникије на Савиндан служио Литургију у манастиру Милешева

Владика је казао да је посебна благодат сабрати се на овај дан у светој милешевкој обитељи, гдје је његова рука која нас милује и његов гроб који је, нажалост, празан јер су Турци спалили светитељеве мошти.

Епископ Јоаникије на Савиндан служио Литургију у манастиру Милешева

„И гроб Господњи је празан, јер је Господ васкрсао из гроба, а Свети Сава, који је вјеровао у васкрсење из мртвих и који се стално кријепио силом васкрсења Христовог и тиме се осветио, он је послије своје кончине доживио посмртно мучеништво, а, заправо, то смо доживјели да је он поднио жртву за свој род и жртвовао се на Врачару да би тиме још више објединио свој народ. Тада су многи узели као своје крсно име Светитеља Саву, послије спаљивања његових Светих моштију, завјетовали су се Богу, Ономе Богу Кога је проповиједао Свети Сава и свом учитељу, највећем из српског рода, да ће славити као заштитника свог дома“.

Епископ Јоаникије на Савиндан служио Литургију у манастиру Милешева

„Данас смо овдје, драга браћо и сестре, имали и дивне догађаје, данас смо добили новог свештеника оца Ненада Тешића, професора вјеронауке из Нове Вароши. Имамо дивне домаћине, сестринство ове свете обитељи мати Аквилину са сестрама и г.-дина Сава са његовом породицом. Нека их све Господ обдари, нека ова света обитељ напредује, нека се увећава и украшава. Нека се народ сабира у ову свету обитељ која је толико славна и велика, а понајвише због гроба Светог Саве и овог Бијелог анђела, због предивних фресака, због сјајне историје па се увијек помиње заједно са Хиландаром, Студеницом, Пећком патријаршијом, Високим Дечанима, Грачаницом и осталим нашим великим немањићким светињама“.

Епископ Јоаникије на Савиндан служио Литургију у манастиру Милешева

По завршетку Литургије дјеца су одржала кратак програм са рецитацијама о Светом Сави. Дјеца су даривана пригодним поклонима. Заједничарење у част Светог Оца нашег Саве настављено је уз трпезу љубави у манастирској гостопримници.