Недјеља у Бијелом Пољу

Бесједећи у недјељу 24. јануара 2016, послије Литургије у цркви Светих Апостола Петра и Павла у Бијелом Пољу, протојереј Дарко Пејић је подсјетио на данашњи празник Светог Теодосија Великог, дивног светитеља који је први установио општежиће у манастирима.

Недјеља у Бијелом Пољу

"Свети Теодосије је био узвишени примјер живота свим монасима, примјер у труду, посту, молитви. Он је цио живот провео у посту а нама је тешко неколико дана да отпостимо. Немојмо да се лијенимо, не приличи хришћанима и није достојно имена хришћанскога да буде лијен и да му је тежак пост. Навикнимо се и заволимо пост. Ево за три дана долази нам слава Просвјетитеља и Осветитеља рода српскога, Светог Саве. Одрастао на царском двору, за оне који кажу лако је постити неком сиромаху, ево он је имао свега у изобиљу и све је оставио и подвргао се најстрожем посту. Кажу да је на Светој Гори веома брзо претекао најискусније духовне старце у строгости подвижничког живота. Славили смо и Светог Јована Крститеља који је цијелог живота јео само дивље биље и мед. Цио живот провео у најстрожем посту."

"Видимо браћо и сестре из примјера ових светитеља и угодника да се ништа не добија лако, него да све тражи труд и немојмо да будемо лијени. Смисао поста је превасходно строгоћа над мислима, дјелима и наравно над храном, јер преједање и стомакоугађање рађа блуд и страст и распаљује похоту и друге страсти и често човјека унижава и ставља га ниже од животиње, јер човјек острашћен и отрован тим страстима зна да направи страшна злодјела и гријехе. Да се не би то десило држимо ум свој у Светоме писму, постимо, молимо се, помажимо када можемо ближњима и онда ће и Бог помоћи нама. А браћо и сестре, онај који вјерује у Господа све му је могуће. Видите у данашњем Јеванђељу, када је Христос дошао и настанио се у Капернауму, каже народу који сједи у тами засја свјетлост. Такав је Бог, он сија и свијетли и такав треба да буде хришћанин а не да буде са својим гријесима. Све што имамо дао нам је Господ. Једини власник и дародавац свега на небу и земљи. Ђаво када даје човјеку и када га вара не даје своје него туђе. Зато то и јесте превара и лаж, јер он у Јеванђељу, када је Христа извео на највише планине и показао му сва царства земаљска рекао му је: Све ово даћу теби, само падни и поклони ми се. Како он може дати ишта кад ништа он није ни створио, нити је у његовој власти. Нама је уготовљено мјесто у царству небеском, зато треба да се молимо и да се тога удостојимо“, бесједио је о. Дарко.