Пливање за Богојављенским крстом

Богојављење је један од петнаест највећих хришћанских празника. Тог дана је Свети Јован Крститељ крстио Исуса Христа у ријеци Јордану, а Дух Свети у виду голуба спустио се на раме Исусово и зачуо се глас Бога Оца с Неба. Тако се Бог јавио у три личности: Оца, Сина и Светог Духа.

Пливање за Богојављенским крстом

Овај празник ће молитвено и свечано бити прослављен у Епархији будимљанско-никшићкој, служењем Светих Литургија у свим већим храмовима Епархије. Са благословом Његовог Преосвештенства Епископа будимљанско-никшићког Г. Јоаникија и заслугом Црквених општина Берана, Бијелог Поља и манастира Свете Тројице у Брезојевицама код Плава, у традиционалном пливању за Богојављенским крстом, и ове године, такмичиће се најхрабрији Беранци, Бјелопољци и Плављани.
Богојављенска Литургија, у манастиру Ђурђеви Ступови, у уторак 19. јануара 2016,служиће се са почетком у 9 часова. Послије Литургије обавиће се велико водоосвећење.Као и претходних година, испод главног моста у Беранама, освештаће се, у 12 часова,вода ријеке Лим, а потом услиједити пливање за Часним крстом, информише протојереј-ставрофор Драган Ристић, архијерејски намјесник берански.

У цркви светих Апостола Петра и Павла у Бијелом Пољу, као и у цркви Светог Николаја у Никољцу, биће освећење воде на Крстовдан и на Богојављење. Послије Литургије на Богојављење, и водоосвећења у свим храмовима, изаћи ће се на ријеку Лим у мјесту Сињавац, гдје је организовано традиционално пливање за Часним крстом, послије чега ће бити одржан традиционални Богојављенски спуст до манастира Куманица, најављује протојереј Дарко Пејић.

У манастиру Свете Тројице у Брезојевицама код Плава света Литургија ће се служити у 8 часова. Потом ће бити обављено освећење ријеке Лима, гдје ће се, поводом великог празника– Богојављења, организовати такмичење у пливању за Часним крстом.
Бог се јави!