Прослављен Свети Евстатије Српски

Света Литургија, на празник Светог Евстатија Српског, у недјељу 17. јануара 2016, служена је у манастиру Ђурђеви Ступови.

Прослављен Свети Евстатије Српски

Литургију су служили свештеници беранског намјесништва и монаштво Манастира: протосинђел Јеротеј (Калуђеровић), јереј Бојан Радуновић и јерођакон Сава Вукајловић.

Током Литургије освештан је и преломљен славски колач Братства православне омладине Светог Евстатија Српског из Берана.

Прослављен Свети Евстатије Српски

Уприличена је трпеза љубави у гостопримници Манастира.

Свети Јевстатије Српски

Рођен је у Будимљанској жупи. Као младић, замонашио се на Михољској превлаци (код Тивта). Са два монаха отпутовао је у Свету земљу, гдје је провео дуже вријеме у обиласку светих мјеста и тамошњих подвижника. У повратку, свратио је у манастир Хиландар, гдје се задржао. Подвигом и умношћу, убрзо се прочуо на цијелој Светој гори и Сабор Свете горе постави га за игумана Хиландара. Против његове воље, изабрали су га за епископа Зетске епархије, чије је сједиште било на Михољској превлаци, а по упокојењу Архиепископа Јоаникија, у доба краља Милутина, би изабран за архиепископа српског. Српском Црквом управљао је од 1279. до 1286. године када се упокојио. Мошти му почивају у Пећкој Патријаршији.