Централна прослава Божића у порти Цркве "Ружица" у Рожајама

Централна прослава Божића, одржана је у порти Цркве "Ружица" у Рожајама, посвећене Светом Јовану Крститељу.

Ложењу бадњака је присуствовао велики број вјерника који су уз ватромет, музику и пјесму, обиљежили долазак најрадоснијег празника.

Вјерницима је Божић честитао парох Слободан Радојевић, пожеливши им срећу и напредак.

Централна прослава Божића у порти Цркве

"Желим вам да све оно што започнете, завршите. Они који сију да уберу плодове свога рада. Они који су неожењени да се ожене а ожењени да добију још дјеце, јер морамо да се трудимо да нас буде што више", рекао је Радојевић, позивајући вјернике на мир и слогу. "Ми живимо у средини гдје је већинско становништво друге вјероисповијести и треба са њима да се слажемо, да живимо у љубави, у миру, у слози јер је то оно на шта нас позива Христос."

"Човјек не може да живи сам, не може да живи без другог и увијек му је потребан онај други, да би био срећан. Зато вас позивам да у име Христово, у име божије, прослављате Бога увијек, да га свједочите свакога дана својим животима и да се трудите да светиње које смо подигли, а које још треба да градимо, засијају у пуном сјају. Није довољно само подигнути храм јер тек тада почиње живот једног хришћанина,као када се човјек крсти, тек тада почиње да живи хришћанским животом."

Централна прослава Божића у порти Цркве

"Због тога треба да се потрудимо да овај храм добије ново рухо да ови зидови заблистају ликовима светих људи који су прославили Бога својим животом", рекао је Радојевић истичући "онако како живимо, тако ће нам се и судити на страшном суду господњем."

"Зато морамо да се потрудимо да живимо у љубави и слози, јер само ако се држимо заједно ништа нас не може сломити. То је показало хришћанство кроз вјекове. Овај празник је спектар богатства обичаја које имамо. Ипак, не треба све да се спроведе само на обичајима јер они су празни ако нису испуњени вјером", рекао је Радојевић, позивајући вјернике на пост и причешће, односно сједињење са Христом, јер је то смисао живота.

"Тек кад човјек пости, схвати радост празника. Сједињење са Богом је оно зашта живимо. Живот је кратак и пролазан и нема разлике између онога ко има једну годину и онога ко има 70 година јер нико од њих нема временски појам о томе колико је живио. Због тога треба да се сјетимо ријечи апостола Павла, који каже: "данас је вријеме спасења", дакле не сјутра већ од данас. То је веома важно, јер нису црква само свештеници и епископи, црква је заједница људи окупљених око тијела Христовог. Црква је народ, који треба да живи онако како Бог заповиједа а то је љубав, јер Бог је љубав", рекао је Радојевић. "Зато требамо да се сјећамо наше историје да би нам дала снагу да се у овим временима када се воде највећи економски и политички ратови сачували народ од пропасти, јер оно што може да сачува народ је вјера", закључио је Радојевић.

Централна прослава Божића у порти Цркве

Своје честитке упутили су: предсједник ОО БС господин Амер Нокић те предсједник Општине Рожаје господин Ејуп Нурковић који је у свом писму између осталога рекао:

"Међусобно разумијевање и поштовање, те суживот и толеранција, одувијек су били Рожајски синоним пријатељства и слоге.

Вјерски празници су прилика да једни другима опростимо погрешке ако их је било, те да будемо окренути једни према другима уз пружену руку пријатељства и да хуманим гестама које су основа људскога опстанка, помогнемо оне којима је наша помоћ потребна и да не заборавимо дјецу, старе, болесне и и немоћне."

На свечаности су најмлађима подијељени поклони, које је обезбиједила Локална управа.