Празник Богојављење молитвено прослављен у Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу

Свету Литургију служило је свештенство никшићког намјесништва и монаштво Епархије. Началствовао је протојереј Миодраг Тодоровић, а саслуживали су му: протојереј-ставрофор Марко Ђурковић, архимандрит Никифор Миловић, секретар ЕУО Епархије будимљанско-никшићке, протојереј Слободан Јокић, архијерејски намјесник никшићки, јереји Остоја Кнежевић, старјешина никшићке Саборне цркве и Данило Зиројевић, те ђакони др Никола Маројевић и Константин Дојић.

Бројни вјерници сабрали су се на празничном богослужењу, причестивши се Светим тајнама Тијела и Крви Христове.

По прочитаном Светом Јеванђељу велики празник Христовог Крштења у ријеци Јордану, Богојављење, вјерном народу честитао је свештеник Миодраг Тодоровић.

"Бог се, драга браћо и сестре, нама грешним људима није јавио ни у сили, ни у слави, већ се јавио у немоћи и Он се стално јавља љубављу, јавља се жртвом, јавља се оним што омекшава наша срца и што нам отвара небо. Кад се Христос крштавао, небеса се отворише. Има ли већег позива човјеку од тога да се крсти да би се небеса отворила, да бисмо видјели изнад себе, јер и носимо име човјек, человјек,идемо, дакле, навише, гледамо напријед у вјечност и стремимо вјечности. Зато је Христово крштење круна и Благовјести, када је јављено Богородици да ће се зачети Духом Светим Христос, ово је благовијест и Божића, рођења Христовог, ово је круна и смисао нашег живота, тајне нашег живота, нашег доласка на овај свијет и одласка из њега“.

"Кад се крстимо, по рођењу, ми добијамо оне очи и оне уши које виде тајну живота, постајемо људи који нијесу у власти смрти, који нијесмо овдје да бисмо чекали уништење, да бисмо сами себе осудили на смрт и да бисмо погнуте главе чекали да ту пресуду над нама изврши онај бог хронос, бог времена. Вријеме чини своје ако нема Онога Који је власник времена, у чијој је власти и вријеме, а ми знамо од рођења Христовог да се вријеме рачуна другачије, знамо да је од тренутка крштења Христовог Јордан потекао у супротном смјеру, као што знамо да је тиме освећена вода, она материја које највише има на земљи и највише у људском организму“.

"Призвани смо да будемо свети, ту светост добијамо од онога Који је истински свет, а према према тој светости узводе нас они који су већ постали свети пред Богом, као наши светитељи Свети Сава, Свети Василије, Свети Петар Цетињски, сви свети из рода нашег и читаве православне васељене“, казао је о. Миодраг, поручујући:

"Данашњи празник, кад се поздрављамо са Бог се јави!, јесте празник који се празнује и чија тајна се пројављује, не само данас и ових дана претпразнества и попразнества, него се пројављује сваког тренутка, сваког дана нашег живота и призива нас да се осветимо освећеним јорданским водама, да примимо Духа Светог Који је у Цркви Божјој, да се причестимо Пресветим Тајнама Христовим и тако покидамо окове смрти, како је пјевао Владика Раде“.

Након одслужене Свете Литургије обављено је водоосвећење. Богојављенска вода дијељена је вјерном народу, који су је носили својим домовима на исцјељење тјелесно и духовно.