Богојављење прослављено молитвено и традиционалним пливањем за Часним крстом

Велики празник наше Цркве - Богојављење, молитвено и свенародно је прослављен у Беранама. У традиционалном пливању за Часним крстом побиједио је Никола Кнежевић из Берана.

Свету Архијерејску Литургију у манастиру Ђурђеви Ступови,на празник Богојављења, у уторак 19. јануара 2016,служио је, са свештенством,Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Богојављење прослављено молитвено и традиционалним пливањем за Часним крстом

У Светој служби Божјој молитвено су учествовали бројни вјерници беранског краја, којима је празник Крштења Христовог, ријечима архипастирске бесједе честитао Преосвећени Епископ Јоаникије.

Богојављење прослављено молитвено и традиционалним пливањем за Часним крстом

"Нека буде срећан велики празник Богојављења, крштења Христовог којим је Господ, иако је примио крштење као обичан човјек, устројавао свима нама крштење и поновно рођење водом и Духом. Од оног момента, од када је Господ Исус Христос сишао у ријеку Јордан и примио крштење, освети се вода, али не ради саме воде него ради нашег освећења. Ову воду, коју освећујемо у славу и у част крштења Христовог, узимамо и носимо својим домовима, пијемо од ње и кропимо своје домове да би се осветиле наше душе и тијела и домови, да бисмо имали благослов и ми и наше породице, да бисмо напредовали у вјери и у љубави“.

Богојављење прослављено молитвено и традиционалним пливањем за Часним крстом

"Ова вода, драга браћо и сестре, одгони многе болести, демонске силе и насртаје ђаволске зато што има силу од Онога Који се крстио у ријеци Јордану, јер је у том моменту сишао на Њега Дух Свети, на Његову људску природу. Од тада Господ Исус Христос почиње своју проповијед, јер Га је глас Бога Оца са Неба потврдио да је Он Син Његов љубљени Који је дошао у овај свијет да спасе род људски и на Њега је сишао у виду голуба Дух Свети. Да ли се стварно појавио неки голуб или је лагано сишао Дух Свети на Њега, као што голуб силази на своје почивалиште, то не можемо објаснити, али Свети Јован Крститељ Боговидац коме је Бог дао све је то открио и видио, све то је и посвједочио својим нелажним устима“, бесједио је Владика будимљанско-никшићки.

Богојављење прослављено молитвено и традиционалним пливањем за Часним крстом

Радост празничног богослужења увеличао је и почетак рада новоосноване пјевнице, при манастиру Ђурђеви Ступови, коју је благословио Његово Преосвештенство. Пјевница, којом ће руководити свештеник Милош Цицмил, има више од десет чланова и празноваће као славу жупана Првослава, ктитора манастира Ђурђеви Ступови.

Богојављење прослављено молитвено и традиционалним пливањем за Часним крстом

"На овај свети дан упокојио се 1219. године ктитор ове свете обитељи жупан Првослав, који овдје почива и бдије над овом светињом, ево, преко 800 година. Он још није прибројан лику светих, може бити да ће се пројавити његова светост, али, желим да овом хору, који је овако лијепо пјевао, дам име жупана Првослава. Ова света служба, иако се данас не врше помени, је најљепши помен нашем ктитору кога на овај дан помињемо, али и у све дане када вршимо свете службе Божје помињемо свете ктиторе на првом мјесту великог жупана Првослава, који је овај манастир утемељио, а са њим и све оне који су ову светињу обнављали кроз вјекове, који су у њој служили и који су је васкрсавали“, рекао је Његово Преосвештенство.

Богојављење прослављено молитвено и традиционалним пливањем за Часним крстом

По одслуженој Литургији Владика је, са свештенством, извршио велико освећење воде, која је дијељена вјерном народу.

Као и претходних година, организовано је, са благословом надлежног Епископа Г. Јоаникија, такмичење у пливању за Часним крстом. Велики број грађана сабрао се у подне око градског мосту у Беранама да поздраве учеснике традиционалног надметања, а ове године, по изузетно оштром времену, у хладним таласима набујалог Лима, запливало је 20-ак најхрабријих младића.До Часног Богојављенског крста први је стигао Никола Кнежевић из Берана.Побједнику, као и свим учесницима пливања за Богојављенским крстом, уручене су пригодне награде.

Богојављење прослављено молитвено и традиционалним пливањем за Часним крстом

"Освештасмо, драга браћо и сестре, као и претходних година, ријеку Лим и данас су ови младићи пливали за крстом, њих преко 20, а Бог је дао благослов нашем Николи Кнежевићу да он ове године добије крст. Нека му је срећно и благословено и свима онима који су пливали за крстом нека буде благословено, нека благослов Божји буде на њима, да им дарује здравље, напредак и свега најбољег и њима и овом граду и свим људима добре воље. Амин Боже дај, нека буде срећно и благословено, а нашем Николи у знак сјећања на овај свети дан и на овај благословени празник поклањамо Часни крст да буде за успомену њему и његовом дому за сва времена“, казао је Епископ Јоаникије, честитајући учесницима пливања за Часним крстом.

Богојављење у Брезојевици код Плава

Празнично је данас било и у манастиру Свете Тројице у Брезојевици код Плава. Литургију, у присуству бројних вјерника, служио је јеромонах Георгије Рајаковић, игуман манастира Брезојевица.

Богојављење прослављено молитвено и традиционалним пливањем за Часним крстом

Обављено је, потом, освећење ријеке Лима, а велики празник наше Цркве – Богојављење, прослављен је традиционалним такмичењем у пливању за Часним крстом. Учествовалису Жељко Дашић, редовни учесник Богојављенског такмичења и петнаестогодишњи Жељко Дашић, коме је ово било ватрено крштење.

Богојављење прослављено молитвено и традиционалним пливањем за Часним крстом

Побиједио је искуснији Дашић, али свакако треба истаћи и одважност млађаног Жељка, нарочито када се има у виду да је вријеме веома хладно, а ријека Лим брза и набујала. Сабрање је поздравио отац Георгије, који је пливачима уручио пригодне награде, честитајући им на учешћу у дивном надметању за Часним крстом.