Богојављење у Бијелом Пољу

Овогодишњи побједник у пливању за Часним крстом на Лиму у Бијелом Пољу на празник Богојављења је Вељко Кораћ.

Иако први пут учествује побједник каже да није било треме и да је предиван осјећај запливати за часним крстом.

Богојављење у Бијелом Пољу

"Препоручио бих свим младим људима да учествују.Као награду Вељко је добио Свето писмо, а сви учесници награђени су иконом Мајке Божије."

Поред Кораћа, у пливању за крстом су се надметали: Дробњак, Неђељко Грубовић, Мирко Ћоровић, Ивица Игњатовић, Радојко Ковачевић, Ранко Гутић, Миљан Мердовић, Огњен Ћетковић, Мирослав Рудић, Слободан Драговић, Андрија Ковачевић, Ненад Милићевић и Божидар Тошић.

Богојављење у Бијелом Пољу

У наставку је одржана и традиционална "Богојављенска регата, од градске плаже на Сињавцу до Куманице. Организатор је била Црквена општина Бијело Поље и пријатељи и љубитељи Лима. Сплаварило је шест гумених чамаца са преко 50 чланова посада из Бијелог Поља и један кајак, којим је управљао ветеран Мирко Станић (76), најстарији учесник. Прије почетка регате и пливања за крстом воде Лима су освештали протејереј Дарко Пејић и јереј Никола Скопљак.

Богојављење у Бијелом Пољу

"Ово је дан кад смо се, по прелијепој традицији, поново окупили на ријеци Лим да се Богу помолимо, јер је ово дан када Господ показује славу своју, своје постојање и моћ. Ово је дан кад се освећују воде. Традиција је настављена, велики број вјерника је пливао за Часним крстом и присуствовао литургијама у храмовима Светог Петра и Светог Николе, рекао је о. Дарко.

Капетан "Богојављенске регате” Раде Ракоњац нагласио је да је манифестација спој дружења, пријатељства и љубави, истакавши да га посебно радује што је сваке године масовнија.

Богојављење у Бијелом Пољу

"Задовољство нам представља и масовни долазак наших суграђана који нас прате од старта, али и током сплаварења. У Сутивану, у близини цркве, одморили смо се и дружили с мјештанима, попили врућу ракију и појели по приганицу, а онда наставили до манастира у Куманици, гдје је богослужио старјешина манастира отац Николај. Ту смо имали дочек, уз културно-умјетнички програм, и за нас и друге госте специјално припремљен ручак. Све је протекло у најбољем реду – истакао је Ракоњац.

Марко Радуновић, цариник из Берана, казао је да преко десет пута учествује у регати и да је право задовољство бити дио овако велике манифестације.
-Дошао сам у Бијело Поље да сплаварим таласима предивног Лима и дружим се са својим већ освједоченим пријатељима. На сплаву сам већ годинама са Жељком Обрадовићем, Душком Гордићем, Милем Вуковићем и другима.