Бадњи дан и Божић у Никшићу

Вјерни народ Никшића прославио је са надлежним свештеницима, молитвено и свечано, Бадњи дан и Божић служењем Светих Литургија и традиционалним налагањем Бадњака.

Бадњи дан и Божић у Никшићу

Празнично расположење,уочи најрадоснијег празника - Божића,у Никшићу и околним приградским мјестима,владало је,упркос кишном времену.

Традиционалној свечаности налагања бадњака пред никшићким Саборним храмом присуствовали су, у великом броју, житељи града под Требјесом, којима је наступајуће Божићне празнике честитао протојереј Слободан Јокић, архијерејски намјесник никшићки.

Бадњи дан и Божић у Никшићу

"Шта је празник него радост и весеље, од кад нас је Бог створио то је био први празник за човјека. Бог је пројавио своју љубав и своју слободу да још некоме да да живи у Богу и са Богом, пројавио је своју слободу да да човјеку постојање. То је био велики празник за чојвека и за сву творевину, а једини прави празник је онај који је са Богом, који је са Христом, јер ако празник нема свој смисао, свој циљ онда он није празник него пропадање, он је бесмисао“.

Бадњи дан и Божић у Никшићу

"Ова витлејемска ватра испред овог нашег храма, најљепшег, је смисао оне пећине Витлејемске у којој се Господ Богомладенац огријао, Онај Који је дошао у свијет да осмисли постојање палог човјека, да га врати у заједницу са Богом. Ми кроз празнике учествујемо у Божанском животу. Нема љепшег празника од Рођења Христовог, то је почетак свих празника. Овај празник нас учи да будемо људи, да дарујемо, да дарујемо и себе, јер је Богомладенац дошао и даровао себе за живот свијета. То је смисао празника, као што ми даривамо ову ватру бадњаком, као што даривамо једни друге поклонима, у томе је смисао, али то све није право, истинско ако у центру није Христос, ако у центру није Богомладенац Који је дошао у овај свијет да нам да живот пун радости, пун весеља“, казао је свештеник Јокић.

Бадњи дан и Божић у Никшићу

Изведен је пригодан програм, у којем су учествовали: хорови Светог новомученика Станка и Преподобне мати Ангелине и гуслар Горан Перовић.
На празник Рождества Богомладенца Христа, у четвртак 7. јануара 2016, Божићна Литургија у никшићком Саборном храму служена је у 8 часова. Литургију је служило никшићко свештенствои монаштво Епархије будимљанско-никшићке.
Литургији је присуствовао велики број вјерника који је, након четрдесетодневног Божићног поста, молитве и покајања приступио Светом причешћу, честитајући једни другима,с љубављу и радошћу,Божић, празник љубави, мира и праштања.

Бадњи дан и Божић у Никшићу

Бадњаке је заједно са својим парохијанима у Студенцима, Кличеву и Страшевини налагао и протојереј Велимир Јововић, надлежни свештеник.
Срећно Бадње вече и наступајући радосни празник Божић, вјерном народу, сабраном пред црквом Светог Јована Крститеља у Страшевини пожелио је о. Велимир.

Бадњи дан и Божић у Никшићу

"Ово просто једноставно дрво, које је некад било симбол паганизма, дали сунашем светосавском народу као свето дрво Света браћа Кирило и Методије,научени Богом живим. А шта има, драга браћо и сестре, у бадњем дрвету? Имамо простоту, једноставност, а ако читамо какво је било рођење Исуса Христа Сина Божјег, видјећемо да је оно било просто, једноставно и ненаметљиво. Христос се спустио са Неба, узео тијело људско од Пречисте и Преблагословене Дјеве Марије, зачет Духом Светим и Она Га девет мјесеци носила у утроби својој, родила Га и подарила нама, родила Га у пећини, у јаслама, повила Га сламом. Све просто, једноставно, али све Божанствено, лијепо, тихо, скромно, ненаметљиво, пуно љубави. И овај наш ноћашњи огањ тако је прост и једноставан, ипак, он нас грије, грије нас споља, али више грије наше душе и наша срца зато што наше душе и наша срца живо осјећају Богомладенца Христа. Зато је велика светиња бадњег дрвета и ту светињу, како смо вјековима држали, тако и да наставимо да је држимо“, поручио је свештеник Јововић.

Бадњи дан и Божић у Никшићу

Свечаност Бадње вечери у Страшевини настављена је у Парохијском дому, гдје је изведен пригодан програм у славу бадњака и Божића. Са пјесмама, игром и рецитацијама наступала су дјеца из школе вјеронауке и фолклора "Растко“, коју води попадија Лавиника Јововић.