Празник Светог архиђакона Стефана прослављен у Ђурђевим Ступовима

Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на празник Светог архиђакона Стефана, у петак 9. јануара 2015, са свештенством Свету Архијерејску Литургију у манастиру Ђурђеви Ступови.

Празнично сабрање на Светог Архиђакона Стефана

Честитајући Божић сабраном народу Владика је, у својој архипастирској бесједи, говорио о Светом првомученику и архиђакону Стефану, "витезу Христовом без мане и страха“, који је Господа Богомладенца у својој души носио. Зато је тако славно посвједочио име Божје и као млад пострадао за Христа.

Празнично сабрање на Светог Архиђакона Стефана

"Гледајући на лик, на дјело и мучеништво Светог првомученика и архиђакона Стефана видимо само свјетлост, свјетлост свете вјере православне која се дотакла срца, ума, душе и цијелог бића младог Светог апостола Христовог и мученика архиђакона Стефана, који је почео служећи Богу и Цркви да проповједа ријеч Божју, надахнут свише Духом Светим. Његова ријеч била је просвијетљена Божанском истином, оснажена Божјом свјетлошћу и Божјом мудрошћу, те је имала убједљивост, снагу и многе учене главе оног времена разобличавала је његова ријеч“, рекао је Преосвећени Епископ Г. Јоаникије.

Празнично сабрање на Светог Архиђакона Стефана

Злобници су оклеветали Светог архиђакона Стефана да хули на Бога и Мојсија, да разара старе установе јеврејског народа, а он је, заправо, само откривао њихов смисао, оно што је било прије Христа, почевши од закона Мојсијевог, онога што су учили пророци и цареви израиљски, напоменуо је Владика у својој бесједи, а затим и додао:

Празнично сабрање на Светог Архиђакона Стефана

"Свети првомученик Стефан је био један од оних који је Господа Богомладенца Христа у души својој носио. Зато се није плашио и зато је тако величанствено и славно, мало је рећи храбро, посвједочио име Божје, пострадао млад за Христа. Али, одмах се пројавила његова светост и његово благодатно заступништво које грије све нас, све хришћане и ако хоћемо да идемо путем Божјим онда имамо на кога да се угледамо. Витез Христов без мане и страха, то је Свети првомученик Стефан, заштитник династије Немањића, заштитник многих домова“.

Празнично сабрање на Светог Архиђакона Стефана

"Честитамо свима који славе Светог првомученика Стефана, нека им он буде на помоћи и наш прота слави га као своју другу славу или приславу, али и многи други домови, онда презимена која имају свој корјен из Херцеговине, из Попова Поља, населила се од мојих Бањана и Рудина, преко Никшића, Мораче, Берана, Рожаја и све до Рашке, неким појасом куда су ишли да сачувају вјеру и слободу у овим горама, и тај корјен је врло јак. Свети Стефан није честа слава, имамо је, хвала Богу, у нашем народу, али није баш тако честа и могу се препознати родови да имају сродство по својој крсној слави“.

Празнично сабрање на Светог Архиђакона Стефана

"Важност овог дана и славе, драга браћо и сестре, је превелика. Радујемо се данас, у овој божићној радости, и прослављамо Светог првомученика Стефана, призивајући његово благодатно заступништво на све вас и на сву Цркву Божју“, поручио је Његово Преосвештенство Владика будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.