Литургија у Рожајама

У недјељу 31.по Духовима 3. јануара 2016, на празник Светемученице Јулијане и Светог Петра Кијевског, на Оце, у храму Светог Јована Крститеља у Рожајама Свету Литургију је служио јереј Слободан Радојевић. Након прочитаног Јеванђеља вјернима се обратио отац Слободан.

Литургија у Рожајама

"Временско кретање у богослужбеном смислу, постепено открива тајну рођења Исуса Христа (Божић). Сваки празник из недјеље у недјељу се мијења али указује на исто, а то је смисао породице, односно указује на Светост породице која тежи ка Богу. Ми смо се кроз Божићни пост упознали са суштином Божијегтајанственог рођења. Занимљиво је то што овај пост траје шест недјеља од којих су последње три посвећене породици (Дјетињци, Материце и Оци). Ово је један складкоји нам показује да једно без другог и трећег нема никаквог значаја. Црква као наша водиља у овом животу, откривање Царства Божијег на земљи, указала је на међусобну везу ова три празника. За цркву је породица Света попут Светих Тајни, па тако покушај скрнављења исте оштро осуђује. Један од најчешћих проблема породице са којим се Црква од најранијег времена па до данас среће јесте абортус (чедоморство). Супружници из различитих разлога планирају потомство, ако дође до нежељене трудноће, не бирају средства да је се ослободе. Проблем абортуса на овом простору јесте прије свега у лошем схватању жене, па самим тим и рођењу дјевојчица. За Цркву дјеца су дар Божији, а за жену која је трудна каже се да је у благословеном стању. Црква се радује сваком дјетету и мушком и женском. У Новом Завјету често наилазимо на имена жена које су ималезначајне улоге у ранохришћанској Цркви. У крштењској теологији се види да унутар нове заједнице нема природних подјела на мушко и женско. Бог свима подједнако дарује Духа. ,,Нема више мушког ни женског, јер сте сви ви један човјек у Христу Исусу“ (Гал. 3, 28). Овдје се нарушава породица и њени основни принципи. Овдје људи заборављају да мушко без женског не постоји и да су обоје неопходни за здраву породицу. То нам и Црква указује празником материце и празником дјетињци. Абортус као селекција, ако је мушко родиће се а ако је женско осуђено је на смрт, је честа појава у Црној Гори. Убице су они који би требали највише да је воле, а то су њени отац и мајка. Бог је тај који даје живот а ми можемо само за то да заблагодаримо Господу, а не да хулимо на Њега. Данас када Црква прославља Оце морали смо се осврнути ина ова два празника. Бог ће у данашњем времену прославити само оне очеве који су бринули о својим породицама. Који не праве разлику међу дјецом, који не говоре имам троје дјеце и једну чору, који не малтретирају своје жене. Бог ће прославити оне очеве који се понашају у складу са улогом коју су добили, јер није довољно назвати се оцем већ стећи својим подобије име оца. Зато нека нас ови празници подсјете на оно најважније а то је здрава породица која је стуб једног здравог друштва, а и Икона Јединосуштне и Нераздјељиве Тројице Оца Сина и Светога Духа“, закључио је отац Слободан.