Традиционално Богојављенско пливање за Часним крстом у Епархији будимљанско-никшићкој

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на Богојављење, у понедјељак 19. јануара 2015, са свештенством и свештеномонаштвом Свету Архијерејску Литургију у манастиру Ђурђеви Ступови.

Светој служби Божјој на велики празник Крштења Христовог – Богојављење присуствовали су бројни вјерници беранског краја.

Преосвећени Епископ је са саслужитељима извршио водоосвећење, а освештана богојављенска вода је потом дијељена вјерницима.

У току Свете Литургије у чин ипођакона рукопроизведен је дипл. теолог и вјероучитељ саборне цркве у Никшићу Коста Дојић.

Велики број грађана Берана окупио се у подне на главном мосту у Беранама да поздраве учеснике традиционалног такмичења у пливању за Часним Богојављенским крстом у којем се ове године надметало 20 младића.

Побједник је био Никола Кнежевић из Берана.

Кишовито и хладно вријеме није обесхрабрило ни остале такмичаре, којих је све више из године у годину. Уз побједника, за Часним Богојављенским крстом пливали су: Александар Стијовић, Небојша Радевић, Павић Чукић, Стеван Миловић, Александар Миловић, Јелена Радевић, Мирослав Стијовић, Немања Трифуновић, Милован Рмуш, Миљан Марковић, Андрија Делетић, Никола Бугарин, Алекса Делевић, Илија Раднић, Срђан Милановић, свештеник Милош Цицмил, Константин Дојић, Саво Кораћ и Михаило Миловић, који је, са 12 година, био најмлађи учесник такмичења.

Пригодне награде уручио им је Његово Преосвештенство владика будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Богојављење у Брезојевици

Празнично је данас било и у манастиру Свете Тројице у Брезојевици код Плава. Литургију на Богојављење, у присуству бројних вјерника Плавске жупе, служио је јеромонах Георгије Рајаковић, игуман манастира Брезојевица.

Обављено је, потом, освећење ријеке Лима, а велики празник наше Цркве када је крштен Господ Исус Христос – Богојављење, прослављен је и традиционалним такмичењем у пливању за Часним крстом. У надметању су учествовали: Немања Спалевић, Илија Марковић, Витомир Јашовић, Љубиша Раденовић и Жељко Дашић, који је био и најуспјешнији.

Такмичарима је, пригодним словом, честитао отац Георгије:

„Драго ми је што сваке године у пливању за Часним Богојављенским крстом учествује све више младих, међу којима су и полазници школе вјеронауке. То нам улива наду да не морамо да бринемо за духовност на овом простору, јер су ти млади људи гаранција онога са чиме корачамо у будућност, па и трајања наших светих обичаја, наше традиције и нас самих“, рекао је јеромонах Георгије.