Етика Мојковачких јунака обавезује цијелу Црну Гору

Мноштво вјерног народа сабрало се код Саборног храма Рождества Христовог у Мојковцу да прослави почетак најрадоснијег хришћанског празника Рођења Богомладенца Исуса Христа.

Бадњаке је око 16 часова благословио и наложио Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије уз саслужење свештенства и монаштва Епархије.

Бадње бече у Епархији будимљанско-никшићкој

Послије налагања Бадњака и преливања вином Владика је наступајући празник срдачно честитао сабраним вјерницима, искористивши прилику да подсјети на жртву Мојковачких јунака, који су положили своје животе, бранећи свету вјеу и слободу српског народа.

"Ево дивног празника, Божића, на светом и знаменитом мјесту, поред храма Рођења Христовог у Мојковцу. Да се сјетимо, драга браћо и сестре, и жртве мојковачких јунака, да се подсјетимо, у навечерје великог јубилеја стогодишњице од Мојковачке битке, наших праотаца и прародитеља, који бранише вјеру и своја огњишта, жртвоваше се за слободу свог народа и за уједињење цијелог српства“.

"Мојковачка етика, етика мојковачких јунака обавезује све нас, обавезује Црну Гору, а обавезиваће и наше потомство, а то, заправо није ништа друго него продужетак и наставак косовске етике, видовданске етике. Да се подсјетимо тих духовних вриједности које су нам завештали наши преци, драга браћо и сестре, у божићне дане, у знаменитој Мојковачкој бици под командом сердара, дивизијара Јанка Вукотића и осталих непобједивих јунака“, рекао је Преосвећени Епископ.
То је, истакао је Владика Јоаникије, оно духовно наслеђе из кога је израстао и свети храм Рождества Христовог у Мојковцу.

Бадње бече у Епархији будимљанско-никшићкој

"Храм се не може подићи тако лако и једноставно, али ми смо имали за шта да га подигнемо, управо, овдје у Мојковцу, у име Рођења Христовог и за покој душа бранитеља наше вјере, који овдје крв пролише, крвљу својом земљу обагрише и оставише нам завјештање слободе, а то завјештање слободе не би имало пуну вриједност, било би без значаја, без силе и без свјетлости да није овог празника“.

"Из празника Рођења Христовог настаде свака вриједност, настаде обновљење цијелог свијета, обновљење људске заједнице. Рођење Христово улива смисао у наш живот и у наша дјела. Радујући се овом празнику, драга браћо и сестре, и овим лијепим божићним обичајима ми се сабирамо око наших храмова. Сабирамо се на свете службе, приносимо ове Бадњаке у славу Христовог рођења, у славу оних који су прије нас, кроз сва покољења уназад наших предака, налагали бадњаке у име Христовог рођења, у име свете вјере православне“.

"Нека буде срећан Божић, срећни Бадњаци. Нека радост Божићна уђе у све домове и у све породице, да заједно пјевамо и славимо са анђелима небеским ону духовну пјесму „Слава на висини Богу и на земљи мир, међу људима добра воља“. Мир Божји Христос се роди!“, поручио је Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Бадње бече у Епархији будимљанско-никшићкој

Он је вјерни народ позвао да присуствује свечаности, која ће бити уприличена трећег дана Божића, 9. јануара ове године, у мојковачком Центру за културу, поводом обиљежавања спомена Мојковачке битке. Та свечана академија представља иницијативу да се следеће године у Мојковцу саборно организује величанствена пролава стогодишњицеМојковачке битке.