Богојављење прослављено у никшићком Саборном храму

Један од највећих празника наше Цркве – Богојављење прослављен је молитвено и свенародно у Саборној цркви Светог Василија Острошког у Никшићу.

Богојављење прослављено у никшићком Саборном храму

Претходно је на Крстовдан, у суботу 18. јануара 2014, никшићко свештенство и свештеномонаштво наше Епархије служило Свету Литургију. Литургију су служили: архимандрит Никифор Миловић, секретар ЕУО Епархије будимљанско-никшићке, протојереј-ставрофор Драган Крушић, протојереј Василије Брборић и ђакон др Никола Маројевић уз молитвено учешће вјерника, од којих је један број приступио Светој тајни причешћа.

Богојављење прослављено у никшићком Саборном храму

Након богослужења обављено је освећење воде, која је потом дијељена вјерницима.

Саборно и молитвено је прослављен,потом, празник Богојављења Светом Литургијом, коју су служили: протојереј-ставрофор Драган Крушић, јереји: Слободан Јокић, архијерејски намјесник никшићки, Миодраг Тодоровић, старјешина никшићке Саборне цркве и Здравко Ђуровић, те ђакон др Никола Маројевић.
Свето богослужење је појањем пратио хор Светог новомученика Станка и пјевница Саборног храма.

Богојављење прослављено у никшићком Саборном храму

У литургијској бесједи јереј Слободан Јокић је казао да нам празник Богојављења открива велику истину о Богу, истину о човјеку, свијету, свима нама, јер са јављањем Бога, свака лаж пропада и изумире.

Богојављење прослављено у никшићком Саборном храму

"Зашто је то битно за нас људе, за човјека? Човјек је у овом свијету као она срна у изгубљеном рају, како каже отац Јустин. Ако је без Бога, човек је мали, ништаван, у блату уваљан, подложан гријеху, пропадљивости, лажи, јер је човјек сам са својом снагом беспомоћан, али кад је са Богом постаје, да опет поменемо оца Јустина, мали Бог. По лику Божјем смо створени, да будемо Божји да носимо и да свједочимо лик којим нас је Бог обдарио“.

Богојављење прослављено у никшићком Саборном храму

"Мало нам треба да будемо Божји, да будемо људи, да заборавимо оне неважне, ситне ствари које нам оптерећују живот и душу. Те ситне лажи, преваре, обмане, крађе шта су оне према вјечности?Није Бог сишао на земљу да бисмо ми билимали, ситни, пропадљиви, смртни, не, Бог је сишао да нас узведе на небо, донио нам је Царство небеско о коме говори Свети Јован Крститељ. Кад год се овако сабирамо, као што смо се данас сабрали на овој Светој Литургији, свједочимо и живимо Царство небеско, јер се причешћујемо и постајемо једно са Христом, већ овдје и сада живимо Царство небеско. Христос Господ је тај Који нас окупља, у Коме смо једно и нема онда разлике међу нама“, рекао је свештеник Јокић, поручујући на крају своје бесједе:

Богојављење прослављено у никшићком Саборном храму

"Нека би Бог дао да нас овај празник и ово освећење воде још једном подсјети да је све добро и лијепо што је Бог створио, и природа кроз ову данашњу воду, коју ћемо освештати и принијети молитве Господу, да је човјек добар само ако је Божји, да су животиње и птице, трава, биљке и дрвеће, да то све има свој смисао и налази смисао на овој служби. То памтите, тих лијепих и добрих ствари се сјећајте, будите Божји, дјеца Божја на шта смо призвани и онда ћете видјети да је у Господу све лако. Нема муке и нема тјескобе која неће бити побијеђена, очишћена и крунисана љубављу Божјом. Та љубав нека вас води, ту љубав гајите у срцу, души и бићу свом, понесите је својим домовима, свједочите је свијету“.