Крстовдан прослављен у манастиру Ђурђеви Ступови

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је у суботу 18. јануара 2014. године, на Крстовдан Свету Архијерејску Литургију у манастиру Ђурђеви Ступови.

Крстовдан прослављен у манастиру Ђурђеви Ступови

Саслуживало је свештенство архијерејског намјесништва беранског и монаштво катедралног манастира наше Епархије, уз молитвено учешће вјерног народа беранског краја. У својој бесједи Преосвећени Епископ је говорио о Крстовдану, дану припреме за велики празник наше Свете Цркве – Богојављење, којим се прославља крштење Господа Исуса Христа у ријеци Јордану.

Крстовдан прослављен у манастиру Ђурђеви Ступови

"Нека је на здравље и на спасење овај дивни дан уочи Богојављења, кога наш народ зове Крстовданом; знаменити дан припреме за празник Богојављења, празник крштења Христовог. Господ Исус Христос крстио се у ријеци Јордану. Споља гледано, то је било крштење као и свих других, које је давало очишћење од грјехова, али не потпуно, јер то је било Јованово крштење. Господ је примио Јованово крштење, а истовремено је нама устројавао свето крштење, оно крштење које даје отпуштење грехова и препорођа наше биће до те мјере да се назива новим рођењем, духовним рођењем“.

Крстовдан прослављен у манастиру Ђурђеви Ступови

"Они који се крштавају добијају не само опрошај својих грјехова, већ и обновљење своје природе, постају нова твар, нови људи, укључују се у живот Цркве као дјеца Божја, постају синови Оца нашег небеског, запечаћени, ознамењени, оснажени, укријепљени силом Светог Духа. Све се то догађа домостројем Христовим, кроз Христа Господа“.

Крстовдан прослављен у манастиру Ђурђеви Ступови

"На празник Богојављења имамо знаменито, преславно откривење Свете Тројице овом свијету. Син се крштава у ријеци Јордану, Бог Отац се јавља Својим гласом са Неба и Дух Свети силази на Сина. Зато се клањамо Пресветој живоносној Тројици Оцу и Сину и Пресветом Духу сада и увијек и у вјекове вјекова. Зато освећујемо ову воду и узимамо је као благослов. Ова вода и богојављенска вода је исте природе и исте светости, можете је носити кућама и држати цијелу годину до следећег Крстовдана и Богојављења. Нека вам свима буде на здравље душе и тијела“, поручио је Владика.

Након Литургије Његово Преосвештенство Епископ Јоаникије је са свештенством и вјерним народом обавио освећење Крстовданске водице.