Јовањдан у Никшићу

Празник Сабора Светог Јована Крститеља прослављен је Светом Литургијом која је у понедјељак 20. јануара 2014, служена у Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу, као и у домовима бројних свечара, чија је крсна слава овај велики празник наше Свете Цркве.

Јовањдан у Никшићу

Литургију у никшићкој Саборној цркви служили су свештеници архијерејског намјесништва никшићког: јереј Миодраг Тодоровић, старјешина Саборног храма, свештеник Остоја Кнежевић и ђакон др Никола Маројевић.

Јовањдан у Никшићу

"Данас прослављамо Сабор Светог Јована Крститеља и Претече Господњег. Славимо посљедњег великог пророка Старог и првог благовјесника Новог завјета. Чули смо, драга браћо и сестре, у данашњем Јеванђељу када каже: "Гле Јагње Божије (Јн. 1, 29), наговјештавајући људима радост коју доноси Христова спасоносна појава на земљи. Он закључује Стари завјет указујући на Христа, не само својим рођењем, а рођен је шест мјесеци прије Њега, и не само својим проповиједањем, а почео је шест мјесеци прије Христа да проповиједа, већ и својим страдањем прије Христа. Он је тај који почиње да крштава људе у Јордану, крштењем покајања. Од њега почиње да се шири благослов Јордана и све до данашњег дана се не прекида та невидљива сила и благодат, која освећује воду чинећи је символом очишћења и увођења у живот вјечни“.

Јовањдан у Никшићу

"Није случајно изабран Свети Јован да крсти Господа. За њега је, касније, казано да је највећи од свих у човјечјем роду, а он је први посвједочио Христа, рекавши: "Видио сам Духа гдје силази као голуб са неба и остаде на њему“ (Јн. 1, 32). Тако он постаде, не само први свједок Христов, него и први мученик Христа ради, јер мученички пострада од безаконог Ирода“.

Јовањдан у Никшићу

"Први благовјесник Христов Јован постаде када објави громогласно: "Покајте се, јер се приближи Царство небеско“ (Мт. 3, 2), а Царство небеско је, у ствари, Христос Син Божији. Као што он крштава водом Христос ће Духом. Сва мисија Претечина је била да најављује долазак Господа Христа. Нема ревноснијег, побожнијег, вјернијег слуге од Светог Јована. Зато њега Господ бира да најави и припреми људе за долазак Месије – Христа“, казао је, између осталог, ђакон Никола Маројевић.

Јовањдан у Никшићу

Вјерници су приступили у великом броју Светом причешћу. Свештенство је освештало славске колаче бројних свечара, чији небески покровитељ је Свети Јован Крститељ и Претеча.