Васкрсење Свете вјере православне у духу Светог Саве

Прослављање празник Светог Саве, Првог Архиепископа и Просветитеља Српског и ове године сабрао је велики број житеља Мојковца и околине, који су на Светосавској духовној академији, одржаној у суботу, 28. јануара, до посљедњег мјеста испунили салу мојковачког Центра за културу.

Васкрсење Свете вјере православне у духу Светог Саве

Свечаности у част и спомен Светог Саве присуствовао је Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, који је са свештеницима овог намјесништва, освештао и пререзао славски колач. Преосвећени Владика је, честитајући велики празник наше Свете Цркве, чији је утемељивач управо Свети Отац Сава, одржао пригодну бесједу, говорећи о духовном препороду Мојковца у којем се посљедњих година подигао и обновио велики број храмова.

Васкрсење Свете вјере православне у духу Светог Саве

“Мојковац се препородио и препорађа пред нашим очима и то је Божији благослов. Препородио се, управо, онако као да је Свети Сава цијело вријеме овдје међу вама и у свему вам био помоћник. Он је највећу пажњу поклањао двјема градњама – градњи храмова и градњи душа, а то се догодило овдје у граду Мојковцу за посљедњих петнаестак година. Подигнут је Саборни храм, обновљена црква Тројана у Прошћењу, као и цркве Светих Благовијести у Пољима, Светих Аранђела у Штитарици, гради се храм Свете Петке у Гојаковићима и да не заборавимо поменути ону дивну светињу храм Светог Прокопија, који је подигнут у Лепенцу, на мјесту гдје је раније била богомоља“, рекао је Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Владика је додао да је у мјесту Јаковићима, засеоку Прошћења нађен Свети Престо, на мјесту гдје је раније била црква Свете Петке. Од некадашње древне светиње, за коју се сматра да је била брвнара, остала је једино Света Трпеза. Без обзира на тако оскудне сачуване остатке храма, поменути Свети Престо и Манастир Тројана су, према ријечима Преосвећеног владике Јоаникија, коријени наше свете вјере на овом подручју.

Васкрсење Свете вјере православне у духу Светог Саве

“И ето, хвала Богу, догађа се васкрсење свете вјере и то у духу Светог Саве. Са изградњом ових светиња и обновом старих, обнови се душа народа, обнови се вјера у народу, уђе Дух небеске свјежине у срца људи, па је све више и више народа у храмовима. Свакако да највише пажње треба обратити на богослужења, да нам свете службе Божије буду што љепше, а појање што богоугодније. И дјецу, која се у све већем броју сабирају у Цркви да научимо да пјевају црквено појање, да их научимо да славе Бога, а то је веома важно и за дјецу и за родитеље и свакако, за будућност свих нас. Када дјецу научите правој вјери, родитељи знајте да сте им дали нешто највредније, јер „не живи човјек само о хљебу, него о свакој ријечи која излази из уста Божијих“, нагласио је у својој бесједи Његово Преосвештенство.

Он је казао да сваки човјек, а нарочито онај који у свом срцу носи Јеванђеље и истину Божију, треба да бди над својом душом, јер је људска душа храм Божији. Господ обитавa у рукотвореним храмовима, али је право, истинско мјесто за обитавање Божије душа човјекова и срце његово. Ту, према ријечима Епископа Јоаникија, Господ жели да се настани и силази са небеских висина, Он, Кога не може да обухвати небо, ни цијела васиона, по својој љубави снисходи нама и настањује се у души човјека.

Васкрсење Свете вјере православне у духу Светог Саве

“Најдрагоцјеније је када се Господ својом милошћу настани у дјетињој души. То дијете, узрастајући тјелесно узраста и духовно, просвјетљују се његови таленти, његов разум и његово срце, па лијепо учи науке у школама, а, што је веома важно, учи да постане прави човјек, онај вриједни човјек пун врлина. Ако дјецу васпитавате у правој вјери, онда због њих нећете бринути кад одрасту, него ће вам узвратити и Бог и дјеца, бићете срећни и задовољни са њима. Примјер васпитане дјеце, која у вјери узрастају јесу свети Божији људи. Свети Сава је растао као и ова дјеца, која долазе у храм и отварају своје уши да чују ријеч Божију, и своје срце да се у њима настани Господ. Тако је узрастао Свети Сава, а и сви ми можемо да се потрудимо да непрестано учимо ону праву духовну науку, јер свако је вријеме за ту науку, једино та наука никад не застаријева.“

Васкрсење Свете вјере православне у духу Светог Саве

“У овој духовној науци и старо је као ново, то је оно што је вјечно ново и што стално обнавља људску душу и људску заједницу. У том смислу желим да похвалим Мојковац, градитеље и обновитеље његових храмова, а, нарочито, због овако лијепих окупљања, не само на Светосавским академијама, него што ме испуњава велика радост и када видим народ који се сабира и оплемењује на светим службама, као приликом освећења мојковачког Саборног храма, прије неколико година или као љетос у Лепенцу и као што ће то бити, ако Бог да, када будемо освећивали цркву Свете Петке у Јаковићима, као што ће бити на свакој светој служби када се сабирамо и Богу молимо“, закључио је, благосиљајући сабрани народ, Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

У програму Светосавске свечаности наступили су: црквени хор Светог Николе из Бијелог Поља, КУД “Весна“ из Мојковца, дјеца рецитатори из мојковачких парохија, народни гуслари. Академији су присуствовали и предсједник скупштине општине Мојковац г. Славенко Блажевић и већи дио одборника скупштине.