Прослављена слава храма Свете Петке у Пљевљима и крсна слава града

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки и администратор Епархије милешевске Г. Јоаникије служио је, на празник Преподобне мати Параскеве, у уторак 27. октобра 2015, са свештенством Свету Архијерејску Литургију у цркви Свете Петке у Пљевљима.

Прослављена слава храма Свете Петке у Пљевљима и крсна слава града

Током Свете службе Божје бројни вјерни народ приступио је Светој Тајни причешћа.

Ријечима архипастирске бесједе сабранима се обратио протојереј-ставрофор Драган Видаковић, архијерејски намјесник прибојски, честитајући свима велики празник и крсну славу храма – Свету Петку, велику угодницу Божју, заштитницу и молитвеницу пред самим Творцем.

"Како нас, драга браћо и сестре, предивно обасјавају многи свети у историји, и не само у историји, него нас и дан данас обасјавају, јер су они својим трудом, својом молитвом, постом, жртвом и љубављу према Богу удостојили себе да благодат Божја засија кроз њих. Бог се открива кроз свете, неизрецива слава и лепота Божја сија из тих светих људи. Не може се она сакрити, она призива верне, призива хришћане и све оне који желе да очи своје отворе да виде и уши своје да саслушају и да се угледају на пример тих светих како су они живели, како су задобили благодат и благослов Божји“.

Прослављена слава храма Свете Петке у Пљевљима и крсна слава града

"Они сијају пред нама хришћанима као лучезарне звезде водиље до Царства Небеског. Они су нам поплочали и осветлили пут да и ми видимо славу Царства Божјег, а један од најлепших примера од свих тих дивних ликова Светих Божјих људи је Преподобна мати Параскева, коју данас прослављамо, којој данас хиљаде и хиљаде хришћана приступају да се моле за помоћ, да она узнесе своје молитве пред Престолом Свевишњег. А шта она данас поручује нама хришћанима, који смо крштени? Позива нас, прво, да пођемо за Христом, да узмемо крст свој вере и пођемо за Њим, али истинске и праве вере, јер само крстом и истинском вером можемо победити непријатеље, и духовне и телесне“.

"Позива на подвиг, на пост, на молитву, на мудрост, а мудрост нам једанас неопходна због многих искушења. Изгубила се љубав, а Преподобна мати Параскева нас позива да кроз свој лични подвиг досегнемо светост, па да и ми засветлимо својим животом овде у свом животу, у свом крају и граду“, поручио је свештеник Видаковић.

Прослављена слава храма Свете Петке у Пљевљима и крсна слава града

Потом је, поводом храмовне славе цркве Свете Петке, услиједила свечана свенародна Литија која је прошла кроз град Пљевља, а којом је началствовао Владика уз молитвено учешће бројног свештенства и монаштва Епархија милешевске и будимљанско-никшићке.Празник Свете Петке, славу храма и града, ријечима архипастирске бесједе, честитао је Преосвећени владика Г. Јоаникије.

"Нека је срећна слава овом светом храму, свештенству овог храма и свим житељима овог града. Нека Света Петка Параскева коју данас прослављамо, празнујемо, у помоћ призивамо, свима буде на помоћи. Света Петка је повезала све православне народе од светог града Јерусалима и свете ријеке Јордана преко Грчке и Бугарске, Србије, Румуније, а славе је и наша браћа православни Руси. Сви је у помоћ призивају, иако за њеног овоземаљског живота, била је склоњена од људи и своје срце посветила Богу, али видите тајне Божје велике и славне, да она која је овај свијет напустила још за вријеме овог живота земаљског и све дане свог живота посветила служби Богу далеко од људи, непозната људима, да је она постала заступница многих и данас свима позната. Многи домови у српском народу је узимају као покровитељицу породице, дома и потомства.

Прослављена слава храма Свете Петке у Пљевљима и крсна слава града

"Данас сви славимо, славе наше племе Бјелопавлићи, а и многи други, они који не славе иду на славу, али сви Свету Петку у помоћ призивамо. Сјећамо се, нарочито, оних времена када је Света царица Милица донијела њене свете мошти послије Косовског боја у град Смедерево, потом у Београд, али, нажалост, историјске недаће и неприлике учиниле су да она није у нашој отаџбини,него је у православној Румунији“.

"Нека би Света Петка, велика заступница и брза помоћница свима нама била на помоћи, да улије у наша срца благу мисао, благи дух, дух поверења, дух разумијевања, да имамо ширине, да имамо љубави, да међу нама буде разумијевања и што више слоге. Нека буде срећна слава и благословена, као што је овај дан данас лијеп, да нам свима у срцима заблиста љепота духовна, коју је носила Света Петка у свом срцу, да њеним молитвама Господ излије благослов на ваше домове породице и потомство“, бесједио је Његово Преосвештенство Епископ Јоаникије.

Освештана су славска жита и колачи бројних свечара. А дио крсног колача и обавезу да буде домаћин славе за идућу годину узела је Славица Батизић са кћерком Зораном, из Пљеваља.

Прослављена слава храма Свете Петке у Пљевљима и крсна слава града

На Тргу Патријарха Варнаве уприличен је традиционални народни сабор у славу Свете Петке, заштитнице Пљеваља и њених житеља.

На дан Свете Петке, 27. октобра 1912. војска Краљевине Србије ослободила је Пљевља од вишевјековног турског ропства. Истог дана, 1918, војска Краљевине Србије по други пут је ослободила Пљевља, овог пута од окупације Аустро-угарске војске. У знак захвалности Светој Петки у Пљевљима је 1928. подигнута црква посвећена овој светитељки, а 27. октобар је установљен као крсна слава града.