Наша легитимација су манастир Морача,Ђурђеви Ступови, Света Тројица Пљеваљска и остале светиње

У бесједи изговореној поводом храмовне славе цркве Свете Петке у Пљевљима, Преосвећени Епископ будимљанско-никшићки и администратор милешевски Г. Јоаникије је говорио о тајни Божје љубави која се пројављује кроз угоднике и светитеље Божје, али се дотакао и актуелних тема из нашег друштвеног живота и позвао да се проблеми, који постоје у Црној Гори, рјешавају на људски и братски начин, не водећи се личниминтересима, него мислећи на будућност државе, породица ина опстанак народа.

Он је у својој бесједи, између осталог, казао:

"Нека би нас ова слава све ујединила, све сабрала, да се уздигнемо изнад наших свакодневних подјела, да се уздигнемо, да знамо да будемо људи као што је говорио наш Свети Патријарх, да имамо ширине и за оне који другачије мисле. Памтимо ми она времена када, уопште, није било странака, па у новије вријеме била је само једна странка, једна партија. Данас је више тих партија и странака, али ми у Цркви, ипак, само видимо народ, уважавамо све и свакога, свачију слободу и свачији начин дјеловања, али све позивамо да чинимо добро свом народу, својој држави, једни другима и да уважавамо једни друге. И ова држава треба да уважи Цркву која је оволике светиње подигла, која је светитеље родила, која је утемељила духовно Црну Гору, а не да је ставља на "шалтер“ данас да дође као просјак без иђе ичега да би се пријавила, па тек онда да буде призната и позната."

"Наша легитимација су манастир Морача, Ђурђеви Ступови, Света Тројица Пљеваљска и остале светиње, тако да ми нијесмо без легитимације и то треба сви да знају и да то уваже. Наравно, свима нама је дужност да поштујемо државу и то ћемо чинити, али и држава треба да поштује и уважи и Цркву и народ и оне који другачије мисле од садашње власти."

"Да се сви помолимо заједно Богу да поједини проблеми који постоје у нашој држави, било их је прије, има их и данас, биће их убудуће, али да их рјешавамо као људи, као браћа, не гледајући на своје интересе, него гледајући на будућност, на будућност државе, на будућност наших породица и на опстанак нашег народа."