Смирење, основна јеванђељска врлина којом се хришћани уздижу ка покајању

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је 24. фебруара, у Недјељу митара и фарисеја, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Ђурђеви Ступови.

Смирење, основна јеванђељска врлина којом се хришћани уздижу ка покајању

Саслуживало је више свештеника архијерејског намјесништва беранског и монаха Ђурђевих Ступова, катедралног манастира Епархије будимљанско-никшићке. Ријечима бесједе сабраним вјерницима обратио се јереј Стаменко Станковић. Осврћући се на текст прочитаног Светог Јеванђеља, свештеник Станковић је казао да дани у којима се припремамо за наступајући Велики и Часни пост позивају вјерујући народ на праштање, покајање и међусобну љубав да би наше молитве биле што више богоугодне и плодоносне.

“Данашњим текстом Светог Јеванђеља скреће нам се пажња каква наша молитва треба да буде, даје нам се примјер оног фарисеја и оног цариника, који су дошли у храм да се моле Богу, а разлика, велика разлика међу њима била је та што фарисеј није признавао своје гријехе, а цариник јесте. Фарисеј, драга браћо и сестре, молио се и хвалио себе на овај начин: “Боже! Хвалим Те што ја нијесам као остали људи: хајдуци, неправедници, прељубници, или као овај цариник. Постим два пута у недјељи; дајем десетак од свега што имам.“ Ове хвалисаве ријечи показују његову надменост и гордост, он себе хвали, а друге осуђује. А цариник, који је стајао по страни и не дизаше очи своје ка небу, мољаше се овако: “Боже! Милостив буди мени грешном“.

Смирење, основна јеванђељска врлина којом се хришћани уздижу ка покајању

“Ове ријечи су тако садржајне, јер су ово ријечи покајне молитве човјека који је свјестан својих гријехова, који је свјестан својих преступа пред Богом и пред људима. И Господ је погледао на ову молитву, јер она је била смирена, јер је била искрена и као таква донијела је награду царинику, те он отиде оправдан дому свом и одмори се од бремена греховног. Господ је, драга браћо и сестре, близу онима који су скрушеног срца и помаже онима који смјерног духа“, рекао је о. Стаменко.

Он је нагласио да Господ осуђује гордост фарисејеву, а кроз њу, заправо, све оне који не виде своје гријехе, али осуђују и много мање погрешке својих ближњих.

Смирење, основна јеванђељска врлина којом се хришћани уздижу ка покајању

“Свето Писмо нас учи: “Не судите да вам се не суди!“ или “А зашто видиш трун у оку брата својега, а брвна у оку својему не осјећаш?“ Имајући за примјер обраћања Богу ове двојице људи, фарисеја и цариника, угледајмо се на молитву цариника, јер кроз њу говори смирење, а смирење нам даје моћ и способност да сагледамо себе, да завиримо у своје срце и из њега одагнамо и најмању клицу гордости, која је извор свих зала. Гордост се побјеђује смирењем, смирење је она прва и основна јеванђељска врлина, она је прва љествица ка покајању и очишћењу гријехова“.

“Нека би смирење цариника јеванђељског било поука свима нама да, када се Богу молимо, наше прве ријечи буду “Боже, милостив буди мени грешноме“, нека буду и ријечи “Боже, даруј ми Духа цјеломудрија, смирења, трпљења и љубави“, да не осуђујем ближњег свог, јер ако се са искреним покајањем будемо молили за смирење, задобићемо опроштај сагрешења наших и тако, милошћу Божијом вођени, постигнућемо задати нам циљ, а то је спасење наше“, поручио је, у својој литургијској бесједи, јереј Стаменко Станковић.

Смирење, основна јеванђељска врлина којом се хришћани уздижу ка покајању

Srpska pravoslavna crkva

Sveviđe