Епископ Јоаникије служио у никшићкој Саборној цркви

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је у недјељу четврту по Васкрсу - Раслабљеног, 10. маја 2020. Свету Архијерејску Литургију у Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу.

Епископ Јоаникије служио у никшићкој Саборној цркви

У литургијској проповједи Преосвећени Епископ се осврнуо на јеванђељску причу о чудесном исцјељењу раслабљеног у Бањи Витезди. И данас у Јерусалиму, подсјетио је Владика, постоји Бања, иако се она више не користи, у којој су се окупљали болесници у дан када је анђео Господњи силазио и узбуркавао воду, те се онај ко први уђе исцјељивао.

„Један болесник је долазио ту много година, био је сав узет и није имао некога ко ће о њему бринути. Види се по томе што каже: Немам човјека да ме спусти у воду кад се заталаса, кад сиђе анђео Господњи, уђе неко прије мене и он се исцијели, а ја сам и даље узет. Такав човјек је био и душевно утучен, јер нема никога да брине о њему, с којим би свакодневно имао живи однос, он је напуштен“.

„Господ долази и каже: Хоћеш ли да будеш здрав? Оно што је најважније, њему се Господ обратио, неко је обратио пажњу на њега, позвао га као човјека. Он Му, затим, исприча све, а Господ га не шаље у воду, него га својом ријечју исцјељује и каже му да не гријеши више. Ово: Не гријеши више, много пута је поновљено у Јеванђељу“, навео је Владика Јоаникије.

То, сматра Владика, може да значи да је до сад гријешио, те да више не гријеши, али, може бити да је овај човјек, колико је то могуће, јер је сваки човјек грешан, био без тежих гријеха.

„Може бити да га Господ није хтио опомињати за његове раније гријехе, него га само упозорава да убудуће не гријеши и то је много важно. Кад једном човјек одлучи да не гријеши више опраштају му се сви претходни гријеси, ако је, заиста, спреман да постане нови човјек, да иде новим путем, да се врати са странпутица“.

„Господ је дао здравље овом човјеку, не преко неког вештаства, него га је исцијелио својом ријечју Божанском, силном. Било је важно и то што му се обратио као човјеку, јер га је тиме уздигао у његово право, истинско, људско достојанство. Али, Божја сила је подјествовала преко Његове ријечи, те се он исцијелио и душевно и тјелесно. Ово није само један примјер“, бесједио је Епископ будимљанско-никшићки.

Додао је да је Господ исцијелио многе, а као посебно важно Владика је истакао да је Господ такву силу дао апостолима и многим својим ученицима после апостола.

„И ми имамо такве примјере овдје, у нашем мјесту. Свети Василије Острошки је један од Господњих ученика коме је Господ дао силу да исцјељује душевне и тјелесне болести. То је посебно важно напоменути у овим временима, када се предузимају толике мјере против заразе која дјелује у свијету. Колике су њене размјере нама није лако утврдити, али, ја не вјерујем у ово што медији саопштавају. Заразе име, али исто тако има и много манипулација и много злупотреба“, казао је Владика Јоаникије.

Ми то, као словесна бића, која имају своје достојанство и жељни смо истине, увиђамо и прозиремо.

„Једна од манипулација је и то што они који не могу да препоруче никакав лијек осим самоизолација, бране да се приступа светињи. Ми, наравно, поштујемо све мјере и поштујемо медицину, али као вјерујући људи, који вјерујемо у чудотворно дејство Светиње, нарочито, Светих моштију, нарочито Моштију Светог Василија Острошког, никад не можемо да се помиримо са причом да се не може приступити Свецу, да се не може приступити Светињи, да неко то може да забрани, да неко може да опсадира светиње, цркве, а, ево, видимо, да може, нажалост“.

„Ми се са тим помирити не можемо, јер вјерујемо да је Светиња извор исцјељења душевног и тјелесног. Разумијевајући озбиљност ситуације, позивамо да народ не остаје без светиње, да се вјерници јаве својим свештеницима и да се договоре с њима око Светог причешћа, да примају светињу сви који у светињу вјерују и у њену чудотворну моћ“, казао је Његово Преосвештенство.

Он је истакао да је свештенство, у овом времену, одиграло велику и важну улогу, јер нијесу оставили паству, која им је од Бога повјерена, што им је и дужност, да се брину о свом народу и да га не лише светиње, по цијену жртве.

„Ово пролази полако, даће Бог и Свети Василије, да се, брзо, саберемо и да се, опет, наслађујемо радостима саборне службе, када за то дође вријеме. Нећемо журити, нека ово прође, биће нам на корист и благослов, да се Богу помолимо како ваља и да се лијепо припремимо, када се уклоне ове мјере да се у радости саберемо око Христа Господа Који је Извор исцјељења, нашег спасења и вјечног живота“, поручио је Епископ Јоаникије.