Слава манастира Свете Тројице у Мајсторовини код Бијелог Поља

На празник Свете Тројице, у недјељу 7. јуна 2020. у древном манастиру Свете Тројице у Мајсторовини, Литургију је служио протојереј-ставрофор Мираш Богавац.

Слава манастира Свете Тројице у Мајсторовини

Послије Литургије одслужена је Молитва, Призив Светом Духу, на којој су вјерници, клечећи плели вијенце од траве и цвијећа, које ради благослова носе кући и стављају поред иконе и кандила.

Бесједећи о великом празнику о. Мираш је подсјетио да је Света Тројица, прије него је свијет постао, учинио завјет да Адаму и његовом потомству помогне да се избаве из гријеха.

“Слали су Пророке и на крају на овај грешни свијет долази Господ наш Исус Христос. За вријеме свог земаљског живота Господ је неколико пута обећавао да ће да пошаље Духа Утјешитеља, Укрепитеља, треће лице Свете Тројице - Духа Светога. У разговору, како свједочи Јеванђеље, са женом Самарјанком на кладенцу Исус Христос помиње воду живу, која је Дух Свети, којег свако од нас добија у Светој Тајни Миропомазања. Када свештеник миропомазује онога ко улази у православну вјеру, изговара ријечи: Печат дара Духа Светога. Тог Духа Светога, кога примамо сви ми, послао је Господ на данашњи дан. Апостол каже да тог дана, када су били сабрани у Јерусалиму, рано изјутра, „наједанпут настаде шум са неба као хујање силнога вјетра”. Онда су видјели Духа Светога, који у облику огњених језика пада и остаје на сваком од апостола и одмах су почели да говоре различитим језицима. Било ко од народа, који је био присутан, апостолску проповијед је разумљиво чуо на свом језику“.

„Нека тај Дух Свети буде са свима нама, у све дане живота нашег. Али, ми се, често, варамо, па мислимо довољно је да се човјек крсти, дође понекад у цркву и само тада се причести. Да је среће да смо у сваком тренутку спремни за Свето причешће, јер је оно највеће што грешни човјек може да прими овдје на земљи. Ми грешни и недостојни, кроз хљеб и вино, примамо истинито Тијело и Kрв Христову”, бесједио је о. Мираш.

Он је оцу Андронику, настојатељу манастира  честитао славу и похвалио његов рад на обнови древне светиње, коју је започео његов претходник, упокојени  о. Јоаникије (Зиндовић).

Освештан је и преломљен славски колач, а потом је у манастирској порти уприличена трпеза љубави, коју је приредио домаћин славља Владан Булатовић. Домаћин славе наредне године биће породица Душана Божовића.