Епископ Јоаникије на Духовски уторак служио Литургију у никшићком Саборном храму

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на Духовски уторак, 9. јуна 2020. Свету Архијерејску Литургију у Саборној цркви Светог Василија Острошког у Никшићу.

Саслуживало је бројно свештенство и монаштво Епархије, уз молитвено учешће вјерног народа.

Сабранима се ријечима архипастирске бесједе обратио Епископ Јоаникије, подсјетивши на догађај Силаска Светог Духа на апостоле, који се збио у Педесетницу.

„У недељни дан, док су Свети апостоли били на молитви, сишао је Дух Свети на апостоле, осјетио се прије тога неки тајанствени, лагани лахор вјетра и чудни, необични звукови, неописиви и они су се испунили благодаћу Пресветог Духа, а дарови Божји силазили су на њих у виду огњених језика, назначујући тиме да ће Свети апостоли имати језик којим ће проповједати Јевађеље, говорити истину. Тај језик биће огњени језик, који ће да просијеца таму и да просвјетљује све народе на земљи“, поучавао је Владика.

По његовим ријечима то је и Господ назначио, рекавши да ће се обући у силу са висине, у силу Божје истине, љубави, свјетлости, правде и сваке врлине.

„Од тог тренутка Свети апостоли, испуњени силом Духа Светог, били су неустрашиви; сјећамо се како је ушао страх у њихова срца раније, па су се разбјежали на Велики петак по људској слабости као кукавице. Сада су постали неустрашиви као орлови, који су на крилима Духа Светог облетјели сву васељену, проповједали Јеванђеље Божје, многе душе, цијеле народе просвијетлили вјером“, бесједио је Преосвећени Епископ Јоаникије.

Благодат Светог Духа, истакао је Његово Преосвештенство, која се излила на првобитну Цркву умножава се кроз сву њену историју до дана данашњег.

„Тај тајанствени лахор Духа Светог стално провјетрава овај свијет, а нарочито провјетрава наше мисли, облагодаћује наша срца и душе. То је дисање Цркве Божје, дисање организма Цркве. Дух Свети је дисање тог организма. На светим службама, врло често, осјетимо тај благи повјетарац који нас обнавља и освјежава. Дарови Божји се стално умножавају и стално изливају на Цркву Божју, на епископе, свештенике и на све хришћане, све обнавља, оживотворава, подмлађује, укрепљује“.

„Дух Свети нас упућује у пуноћу истине као што је рекао Господ својим апостолима, видјећи да не разумију све најбоље, јер још њихова срца нијесу била спремна, нијесу постали сасуди благодати Светог Духа. Када дође Дух Свети и испуни сасуде њихових срца и умова тада ће разумјети на нови начин, продубиће се њихово поимање свега што им је Господ говорио и чинио“, рекао је Владика, додавши да Дух Свети открива ко је Господ Исус Христос, открива пуноћу наше свете вјере у Оца и Сина и Светог Духа.

Поручио је да Божја благодат и Божја милост укрепљују Цркву Божју, нарочито када су велика искушења.

„Када дођу искушења немојте да се бојимо. То је изазов велики, само да смо са Богом и са онима који су Божји, са Свецима и са нашим Светињама, а када смо са Богом, са Свецима и са нашим Светињама онда смо непобједиви. То нас, наравно, обавезује да будемо прави хришћани, да не војујемо у овом свијету као остале војске овог свијета, него да војујемо истином, правдом, љубављу, јер љубав побједуђе све, истина све побјеђује кад је спојена са љубављу, а кад се истина одвоји од љубави то више није истина“.

„Тако и ми треба да војујемо у ове дане искушења са неправдом, са злом вољом, са злим мислима и предумишљајима против Цркве од наших власти. Није ми јасно шта се чини, а биће нам јасно једног дана када све ово прође, видјећемо да се то зло било надувало и превише и оно ће, наравно, пући само од себе. Важно је да ми останемо на свом мјесту и да се за све Богу молимо, да ником зла не желимо, па ће Бог учинити оно што је Његова воља“, закључио је Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.