Конференцију за новинаре одржао Клуб добровољних давалаца крви "Свети Сава“ из Никшића

Клуб добровољних давалаца крви Свети Сава из Никшића одржао је у четвртак 18. јуна 2015, конференцију за новинаре поводом почетка реализације пројекта "Наша кап крви - некоме за живот“.

Конференцију за новинаре одржао Клуб добровољних давалаца крви

"Наш пројекат се састоји из девет активности које ћемо да спроведемо у наредних седам мјесеци.Први следећи корак је трибина коју планирамо да одржимо прве недјеље јула мјесеца, затим, наша редовна Петровданска акција, коју организујемо, већ, осми пут од оснивања Клуба 2007. године. Слиједи затим поводом дана ослобођења града Никшића - 18. септембра,акција у којој учествујемо у прикупљању крви као Клуб са највише давалаца, који је један од најбољих,ако не и најбољи у Црној Гори, што показују сви досадашњи резултати.Неће, наравно, изостати ни наша традиционална Светосавска акција у јануару наредне године, а, осим тога, планирамо да, уз помоћ Црквене општине Никшић,у Светосавској свечаностиучествујемо и са пригодном пјесничком вечери“, казао је Ратко Чворовић, предсједник Клуба.

Он је напоменуо да је пројекат "Наша кап крви - некоме за живот“ вриједан 8.200 евра. За његову реализацију општина Никшић је дала 4. 920 евра из средстава намијењених невладиним организацијама, а остатак ће, надају се,обезбједити од спонзора.

Конференцију за новинаре одржао Клуб добровољних давалаца крви

Чворовић је, овом приликом, захвалио општини Никшић која је препознала вриједности којима се руководе чланови Клуба добровољних давалаца "Свети Сава“ у њиховим хуманитарним активностима, опредјеливши им назначени новчани износ.

"Познато је, вјерујем, свимау каквим смо условима до сада битисали, зато нам добијена средства много значе да, прије свега, унаприједимо наш Клуб и почнемо да радимо као и сличне организације и удружења. Овом приликом бих захвалио општини што су препознали праве вриједности и комисији, која је на један новији начин бодовања разумјела оно чиме се бавимо и колико су нам ова средства потребна“, напоменуо је Чворовић.

Сваку акцију прикупљања најдрагоцјеније течности пратиће културна дешавања попут књижевне, пјесничке и гусларске вечери, а прве недјеље јула мјесеца биће организована трибина са циљем подизања свијести о добровољном давалаштву у Никшићу и Црној Гори.

Конференцију за новинаре одржао Клуб добровољних давалаца крви

Клуб добровољних давалаца крви „Свети Сава“, како се чуло на конференцији за новинаре, броји око 600 члана и од оснивања организовали су 14 самосталних акција у којима је прикупљено преко четири хиљаде јединица драгоцјене течности, што је свакако податак вриједан пажње и поштовања.

"У оквиру редовних дјелатности добровољног давалаштва крви наш Клуб спроводи активности мотивисања и организованог окупљања добровољног давања крви, те популарисања давалаштва међу младима. Наш Клуб је основан 2007. године и до сада смо организовали 14 самосталних акција на којима смо прикупили преко 4000 јединица крви. Наше удружење тренутно броји 604 члана, структура нашег чланства је следећа: 8% је жена, имамо 41 даваоца испод 25 година старости, од 25 до 35 година имамо 172 члана,а од 35 до 45 година су 152 члана, што значи да је преко 400 наших чланова млађе од 45 година. На свакој акцији појављује се 10-20 нових давалаца који први пут дају крв и већином су то млади људи“.

"Пројектом „Наша кап крви - некоме за живот“ желимо да кроз дружење и сарадњу дамо и културну димензију традиционалним манифестацијама у част Петровдана, Савиндана и дана ослобођења Никшића и тиме пружимо свој допринос унапређењу културног и јавног живота заједнице кроз валоризацију природне и културно-историјске баштине“, рекао је Миленко Ераковић, предсједник Управног одбора.
Клуб добровољних давалаца крви Свети Сава, истакао је др Вук Канкараш, члан, један је од лидера, клуб са највећим бројем активних чланова и са највећим бројем јединица драгоцјених течности које су прикупљене и подарене за здравље и живот грађана.

Конференцију за новинаре одржао Клуб добровољних давалаца крви

"Рад нашег Клуба је значајан како у Никшићу, тако и у држави и региону. Имамо одличну сарадња са сродним клубовима из Никшића, из државе и региона. Учествујемо у бројним акцијама организованим широм Црне Горе и сусједним републикама. Ипак, доборовољно давалаштво крви није наш једини хуманитарни рад. Прошле године приликом поплава у Србији, осим давања јединица драгоцјене течности у Ужицама, прикупили смо и значајну материјалну помоћ коју смо послали угроженима“, казао је Канкараш и додао:

"Неопходна је што већа популаризација, нарочито медијска, добровољног давања крви посебно међу младим људима. Са поносом могу да истакнем да наш Клуб има велики број младих људи, а значајно је поменути и то да једна јединица крви може да спаси више живота и служи како у терапијске сврхе тако и у активно спашавање живота“, поручио је др Вук Канкараш.