Литургијско сабрање у манастиру Милешеви

На седму недјељу по Духовима, у недјељу 19. јула 2015, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Милешева, служио је Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки и администратор Епархије милешевске Г. Јоаникије.

Литургијско сабрање у манастиру Милешеви

Саслуживало је више свештеника и свештеномонаха будимљанско-никшићке и милешевке Епархије, а гостујући свештенослужитељ био је протојереј Сергије Шастин, настојатеља московског манастира Крутицка.

Литургијско сабрање у манастиру Милешеви

Свету Литургију употпунило је појање сестринства манастира Милешева и црквеног хора из Крутицког подворја.

Литургијско сабрање у манастиру Милешеви

Бесједом се, у току Литургије, обратио протојереј-ставрофор Драган Видаковић, архијерејски намјесник прибојски.

Сабраном вјерном народу надахнутом бесједом обратио се Преосвећени Епископ Г. Јоаникије.

Литургијско сабрање у манастиру Милешеви

Данас се сабирамо у овај свети храм, који је задужбина Светог краља Владислава, чије мошти овдје почивају и кја је гробна цркваСвето Оца нашег Саве Првог Архиепископа српског, освећена и благословена његовим моштима за сва времена, светиња која је увијек сабирала цио наш народ, понос и љепота наше Свете Цркве. Али, треба да имамо у виду данас да постоји много свједочанства и докумената како је ова светиња још од краја 16. а још више у 17.вијеку и касније била под заштитом духовном руске царевине и Руске Православне Цркве“.

Литургијско сабрање у манастиру Милешеви

"Манастир Милешева имао је ту повластицу да добија редовну новчану помоћ да би се одржао у њему монашки живот и да би могао наставити своју духовну и културну мисију. То говори о свијести руских царева, о значају наших светиња, а не треба заборавити и да је онај чувени руски цар Иван IV Грозни. Он је имао и родбинске везе са српским народом и у његово вријеме култ Светог Саве је посебно заживио у великој Русији. Култови српских светаца, а нарочито култ Светог Саве, Светог Симеона, Лазара Косовског у Русији су поштовани од давних времена“, рекао је Његово Преосвештенство.

Литургијско сабрање у манастиру Милешеви

Он је исказао радост што су у литургијском сабрању под сводовима милешевске светиње присутни и руски свештенослужитељи и што су заједно узнијели молитве Господу.

Литургијско сабрање у манастиру Милешеви

"Данас нам је посебна радост што су са нама овдје драга браћа Руси, што смо имали прилику да се заједно Богу помолимо. Са нама је свештеник протојереј настојатељ храма Крутицког подворја Москве са његовим хором, ту је и наш драги пријатељ генерала Леонида Решетњикова који је имао важне функције у руској држави. Руси су велике патриоте и од њих можемо да се учимо патриотизму и за њих је свака дужност у госудраству изузетна част. Он је као директор Института за стратешка истраживања много пута посјећивао Србију, Црну Гору, његова књига је преведена на српски језик, дакле, један мудри човјек а, хвала Богу, Русија таквих људи данас има доста“, казао је Епископ будимљанско-никшићки и администратор Епархије милешевске Г. Јоаникије.

Литургијско сабрање у манастиру Милешеви

Током Свете Литургије у чин чтеца је пострижен Небојша Јовановић, клирик милешевске епархије.

За госте из Москве након Литургије уприличен је свечани ручак.