Епископ Јоаникије служио Литургију на празник Иконе Пресвете Богородице Тројеручице

Његово Преосвештентво Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на празник Иконе Пресвете Богородице Тројеручице, у суботу 25. јула 2015, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Свете Тројице – Мајсторовина.

Саслуживао је јерођакон Сава Вукајловић, сабрат манастира Ђурђеви Ступови.

Икона Пресвете Богородице Тројеручице

Икона Богородице Тројеручице је најпоштованија икона у Хиландару и најзначанија икона српског народа. По предању, припада реду нерукотворених икона или оних икона које је иконописао апостол и јеванђелист Лука, први сликар хришћанства. На њеној другој страни је насликан Свети Никола. Икона је добила име у 8. вијеку. У то вријеме се појавила иконоборачка јерес, а један од њених највећих противника је био Јован Дамаскин, тада још световњак.

Зато што је писао против иконоборства, одсјечена му је десна рука. Држећи одсјечену у здравој руци, Јован Дамаскин се цијелу ноћ молио пред иконом Пресвете Богородице да му исцијели руку како би наставио да пише о поштовању светих икона. И, чудо се, заиста, догодило. У знак захвалности светитељ је дао златарима да искују руку од сребра и да је поставе на икону.

Потом је отишао у манастир Светог Саве Освећеног и понио је са собом. У ХIII вијеку, заједно са иконом Богородице Млекопитатељнице и патерицом Светог Саве Освећеног, према пророчанству овог светитеља, предата је Светом Сави Српском, који је однио у Србију. Почетком ХV вијека је, на магарету, сама стигла у манастир Хиландар, гдје је, крајем вијека, разријешивши спор хиландарске братије око избора игумана, постала игуманија, што је била до краја ХХ вијека. Најпоштованија српска икона. Небројена чуда су се догодила над овом Чудотворном и најпоштованијом иконом српског рода.