Епископ Јоаникије служио у манастиру Шудикова

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је, на празник Преподобног Антонија Печерског, у четвртак 23. јула 2015, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Ваведења Пресвете Богородице – Шудикова.

Преосвећеном Епископу је саслуживао јерођакон Сава Вукајловић, сабрат манастира Ђурђеви Ступови.

Епископ Јоаникије служио у манастиру Шудикова

Преподобни Антоније кијево-печерски, основатељ и отац монаштва у Русији.
Рођен је у малом мјесту Љубечублизу Чернигова, рано оставио своју домовину и отишао у Свету Гору, гдје се замонашио и подвизавао у манастиру Есфигмену. По Божјем промислу и небесном јављању игуман га упути у Русију, да тамо ствара монаштво. Он изабра једну пештеру код Кијева. Када се око њега сабраше желатељи монашког живота, тада им он постави за игумана Теодосија, а он остаупештери као безмолвник. Божјим благословом манастир се разрасте и постаде матицом монаштва руског.

Антоније претрпје многе злобе од људи и од демона, но он побиједи све својом кротошћу. Имаше велики дар прозорљивости и исцјељења болних. Представи се Господу 1073. у 90. години, оставивши свој духовни расадник да кроз вјекове доноси добре плодове православном народу у Русији.