Епископ кронштатски Г. Назарије у посјети Епархији милешевској

У храму Вазнесења Господњег манастира Милешева, у недјељу 19. јула 2015, уприличен је свечани дочек Епископа кронштатског Г. Назарија из Руске Православне Цркве

Епископ кронштатски Г. Назарије у посјети Епархији милешевској

Епископа Назарија, који је настојатељ Александро-Невске Лавре, са бројним свештенством, монаштвом и вјерним народом,дочекао је Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки и администратор Епархије милешевске Г. Јоаникије, поздрављајући високог госта ријечима срдачне добродошлице.

Епископ кронштатски Г. Назарије у посјети Епархији милешевској

"Добро нам дошли,драги Владико Назарије, из славног града Санкт Петербурга, из велике Русије, из велике Светотројицке Александроневске Лавре. Ви долазите овдје као њен настојатељ и доносите нам благослов великих светиња, које се тамо налазе. Прије свега, у овој славној Лаври налазе се мошти Светог Александра Невског кога прослављају сви словенски православни народи и цио православни свијет, тог великог светитеља који са неба кријепи руску државу и руски народ. Нас, православне Србе везује много тога за Вашу свету обитељ. Те везе смо, Хвала Богу, у ово новије вријеме обновили, а, у суштини, те везе нијесу никада престајале од кад је Лавра основана до дана данашњег“, казао је Његово Преосвештенство владика Јоаникије.

Епископ кронштатски Г. Назарије у посјети Епархији милешевској

Владика је подсјетио да је оснивач Александро-Невске Лавре знаменити руски цар Петар Велики у чијој служби су били значајни Срби оног времена: пуковник Михаило Милорадовић, гроф Сава Владиславић, који су нашли своје вјечно покојиште у благовештењском сабору Лавре, а тамо се упокојио и последњи српски Патријарх из времена турског ропства Патријарх изгнаник Василије Јовановић Бркић.

Епископ кронштатски Г. Назарије у посјети Епархији милешевској

"Тамо је, такође, нашао свој вјечни мир и Митрополит црногорски Василије Петровић и други знаменити људи међу њима и велики војсковођа Михаило Милорадовић, који је био једна од важних личности у Бородинској бици, један од славних генерала руске војске. Ми се сјећамо да се, под сводовима свете Ваше обитељи, као студент и као млади свештенослужитељ молио Богу и учио закону Божјем Свети наш Патријарх Варнава Росић, који је из ових крајева родом. Свега тога се сјећамо кад нам долази драги Владика Назарије, настојатељ те славне и свете обитељи, која се у Ваше вријеме обновила, процвјетала и заживјела пуним животом. Ми смо имали прилике да уживамо Ваше гостопримство у Светој Лаври и то су за нас билинезаборавни тренуци“.

Епископ кронштатски Г. Назарије у посјети Епархији милешевској

Добро нам дошли, драги у Христу Владико Назарије,донијели сте нам велику радост, велики благослов у ову свету обитељ. Ви, сигурно, знате довољно о историји ове свете обитељи, а оно што је најважније је да су овдје дуго времена почивале мошти Светог Саве до њиховог спаљивања, али је десница Светог Саве овдје и његов небески благослов, кроз сва времена, над овом светом обитељи“, нагласио је Преосвећени Епископ будимљанско-никшићки и администратор Епархије милешевске Г. Јоаникије.

Епископ кронштатски Г. Назарије у посјети Епархији милешевској

На указаној части, бираним ријечима, захвалио је Епископ кронштатски Г. Назарије.