Својим крштењем Господ је устројио наше духовно рођење

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је у четвртак, 19. јануара, на празник Богојављења Свету Архијерејску Литургију у Саборној цркви Светог Василија Oстрошког у Никшићу.

Својим крштењем Господ је устројио наше духовно рођење

Владици је саслуживало више свештеника и свештеномонаха Епархије будимљанско-никшићке. Вјерном народу, који је у великом броју био сабран у Светом богослужењу на овај дивни празник наше Свете Цркве Православне, бесједом се обратио Његово Преосвештенство Епископ Јоаникије. Он је казао да Царство небеско, Царство Свете Тројице нама људима бива јасније и “ближе“ од тренутка када је Господ примио од Јована крштење на ријеци Јордану. Тада се слава Свете Тројице свима објавила, Отац се јавио са Неба и потврдио свог Сина ријечима: “Ово је Син Мој љубљени Који је по Мојој вољи“, а Дух Свети сишао је на Сина, на Христову људску природу.

Својим крштењем Господ је устројио наше духовно рођење

“Од тог момента Господ креће у своју проровијед, јер је до тридесете године живио као обичан човјек и мало је ко у Њему познао Спаситеља свијета. Чудесни догађаји збивали су се и приликом Његовог рођења, али су брзо и заборављани, јер су људи склони забораву, тако да са крштењем Христовим почиње Његово јавно проповиједање Јеванђеља спасења. Као Син Божији, као истинити Бог, имао је, сам по себи, за то пуномоћство од Бога Оца, не од људи, наравно, јер је Он Истина и извор Истине. Али, говори се и о Његовој људској природи, јер нам је Христос проповиједао људским ријечима и снисходио нашим ограничењима, нашим слабостима.“

Својим крштењем Господ је устројио наше духовно рођење

“Да би нас очистио, да би нас уздигао и узвисио, Он се поистовјетио са овим грешним свијетом. Дошао је у овај свијет пун диоба и пакости, гдје је човјек човјеку вук, да би га очистио од гријеха и да би га освештао, да би нас учинио словесним стадом Божјим, да би нас објединио у Цркви Божијој и прожео Духом Светим. Прослављајући крштење Христово ми уједно славимо тај чудесни догађај када је Господ својим крштењем нама устројавао крштење и бању поновног рођења, рођења духовног, јер крштење и јесте духовно рођење и, ето, човјек се два пута рађа“, бесједио је Његово Преосвештенство.

Сви ми, који смо крштени у име Свете и живоносне Тројице, Оца и Сина и Светога Духа, примили смо духовно обновљење кроз које, према ријечима Епископа будимљанско-никшићког Г. Јоаникија, треба да усавршавамо своје животе.

Својим крштењем Господ је устројио наше духовно рођење

“Кроз свето крштење примамо благодат Божију и обновљење забадава, а то обновљење можемо „носити“ само ако се трудимо да живимо у складу са обновљењем. То је, заиста, једино истинско благо које човјек може стећи и које му нико не може одузети, па како онда да о томе не водимо рачуна, а водећи рачуна Бог нам даје могућност да напредујемо, како каже Свети апостол Павле, “из славе у славу“. Када видимо овако пуне цркве радују се срца наша, али, не можемо да се не сјетимо и оних наших браће и сестара, који су крштени, али ријетким приликама сврате у цркву, а то значи да су запустили светињу коју су примили. Онда да тугујемо и бринемо, јер такво понашање није добро за њих, ни за њихово спасење“, нагласио је Његово Преосвештенство.

Преосвећени Епископ је додао да Господ, ипак, по својој великој љубави и милосрђу брине о сваком човјеку, жалости се и тугује, и чини све да нас уразуми и просвети. Он, који је на крсту излио своју животворну крв и дао живот свој за нас, исказао је, на тај начин, највећу љубав, а ту љубав назначио је Светим крштењем.

Својим крштењем Господ је устројио наше духовно рођење

“Он је сишао у овај свијет и примио крштење као један од грешних људи, иако није имао никаквога гријеха на себи, да би нама установио бању очишћења од гријеха, да би обновио нашу природу и да бисмо у том обновљењу живјели у све дане живота нашег. Дух Свети, Који је сишао на Његову људску природу, сишао је да преко Њега буде устројено обновљење цијелом роду људском. Данас, у спомен Христовог крштења и у спомен устројења нашега крштења, освећујемо воду и токове вода. Вода коју освећујемо има благослов Јордана, јер је то она благословена вода Христовога крштења којом се и ми обновисмо.“

Својим крштењем Господ је устројио наше духовно рођење

“Чудесна је тајна да је вода пријемчива да прими Божију благодат, вода за коју мислимо да је мртва ствар, заправо је извор живота, али је извор живота тек када прими светост. Она има пријемчивост не само да прими светост, него да и нама донесе светост, а све је то Господ устројио по свом милосрђу и својој љубави. Зар није чудо да се вода, која је тако послушна Богу и тако пријемчива за Његову благодат и Његову милост, учинила тврдом подлогом када је Господ кренуо да иде преко Галилејског језера! Такву послушност показала је и према многим светим људима, па читамо да је и Марија Египћанка, такође, прешла преко ријеке Јордана. То је потпуно вјероватно, с обзиром на пријемчивост воде да прими Божију благодат и буде послушна за ријеч Божију. Нека је срећан празник, нека свима буде на здравље и на спасење! Бог се јави! Ваистину се јави!“

Својим крштењем Господ је устројио наше духовно рођење

Послије Светог причешћа, којем је приступио велики број вјерника, обављено је велико освећење воде, коју су вјерници, са благословом Преосвећеног Владике и свештенства, понијели својим кућама за здравље и напредак њихових породица.