Гостовање православног хора из Лондона

Свеправославни хор “Мозаик“ из Велике Британије одржао је, у понедјељак, 27. августа, концерт у Црквено-народном дому Светог Василија Острошког у Никшићу.

Гостовање православног хора из Лондона

Члановима хора “Мозаик“ добродошлицу, у име Црквене општине Никшић, пожелио је јереј Слободан Јокић, архијерејски намјесник никшићки. У својој поздравној ријечи он је казао да је овај свеправославни хор основан прије годину дана, са жељом да својим концертним активностима материјално помогну православне црквене заједнице у Великој Британији и међународни православни фестивал младих – Оrthodox Youth Festival, који се одржава се сваке године у Великој Британији. Хор сачињавају православни Енглези, Руси, Грци, Румуни и Срби.

Репертоар композиција које, на више језика, изводи “Мозаик“ је веома широк, а православље и културу православних народа они свједоче кроз духовне и традиционалне народне пјесме. Током концерта у Никшићу публика је била у прилици да чује православно духовно пјевање Руса, Бугара, Јермена, Грка, Грузијаца, а о широком интересовању чланова хора говори и избор направљен од традиционалних вокално-инструменталних композиција народа Румуније, Србије, Ирске, Енглеске, Италије. Представили су се и дјелима класичне ренесансне музике и ауторском композицијом Еме Хетерингтон, чланице хора.

Гостовање православног хора из Лондона

Од 20-ак чланова, колико броји свеправославни хор “Мозаик“, током боравка у Црној Гори наступило је њих 11. Прије Никшића, гостовали су у Подгорици, на празник Успенија Пресвете Богородице концерт су одржали у манастиру Морача, а у сриједу, 29. августа у манастиру Подмаине. Њихов наступ наишао је на изузетно лијеп и топао пријем код никшићке публике, која је имала прилику да се надахне љепотом гласова Ане Рогозине, Марике Ведлок, Маргарет Хејг, Талие и Ане Конмос, Еме Хетерингтон, која свира на гитари и виолини, Џејмса Џонсона, Емануела Ведлока, Даниела Беровица и Херија Џорџијуа, који је и перкусиониста. Диригент хора је Ребека Вучетић, која свира флауту, а у исто вријеме је и први сопран. Она је, иначе, завршила музичке студије у Бирмингему, а сада се усавршава на Гилхолд високој школи музике и драме у Лондону.

Гостовање свеправославног хора “Мозаик“ у Црној Гори организовали су Матица српска –Друштво чланова у Црној Гори и Црквена општина Никшић.