На Задушнице Владика Јоаникије служио у манастиру Косијерево

На дан када наша Црква Православна молитвено прославља Светог мученика Трифуна и Задушнице, у суботу 14. фебруара 2015, Његово Преосвештенство Епископ будимљанско - никшићки Г. Јоаникије служио је Свету Заупокојену Литургију у манастиру Косијерево.

На Задушнице Владика Јоаникије служио у манастиру Косијерево

Вјерном народу, сабраном у Светом богослужењу, у којем је саслуживао јеромонах Арсеније Самарџић, игуман манастира Косијерево, обратио се Преосвећени Епископ Јоаникије, говорећи о Задушницама, дану који је посвећен молитвама за покој душа наших преминулих сродника.

На Задушнице Владика Јоаникије служио у манастиру Косијерево

"Црква је установила да се сјећамо свих покојника, не само наших сродника већ свих православних хришћана. Ове задушнице, као и још неколико пута током године, као и свака субота у току године, јесте дан молитве и за живе и за покојне посебно. Данас Црква Божија по свим крајевима Васељене врши помене онима који су се упокојили у нади на васкрсење и живот вјечни. Не треба да испуштимо из вида да су ово свеопште задушнице, да се молимо за све, а посебно се молимо за оне које памтимо, који су наши сродници, родитељи, ближњи, чланови породице који су се упокојили, док се у светим манастирима, са нарочитом пажњом, помињу преминули игумани, монаси, свештенослужитељи“.

На Задушнице Владика Јоаникије служио у манастиру Косијерево

"То смо и ми данас учинили у овом манастиру који памти вјекове, који је у своје наручје примио кости оних који су пострадали од братске руке у вријеме безбожне идеологије у вријеме братског крвопролића. Данас, свима њима учинисмо помен, принијели смо бескрвну жртву за све и за свја, за нас који смо још овдје на земљи и за оне који су већ отишли у наручје Божије, јер свима је Господ глава и онима који су на Небу и нама који смо на земљи. Када се молимо, молимо се Богу да Бог опрости и њихове и наше гријехе и да нас све прими у вјечно царство и у своје животворно наручје, нарочито оне који су отишли прије нас, а и ми идемо тим путем, путем наде, путем вјечнога живота, надајући се да ћемо наћи вјечни живот у Христу Исусу Господу нашем, да ћемо се настанити у оном граду неразоривом и вјечном кога Црква зове небеским Јерусалимом, заправо, у вјечној држави, вјечноме царству Господа Бога и Спаса нашег Исуса Христа“.

На Задушнице Владика Јоаникије служио у манастиру Косијерево

"Господ нас је призвао да постанемо учесници Његове славе и Његовог вјечног живота, али да бисмо то достигли потребно да живимо у вјери и да идемо путем јеванђелским, путем Божијим, да напредујемо сваки дан у вјери, нади, љубави, молитви, добрим дјелима“, казао је у својој бесједи Владика будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.