Задушнице у Бијелом Пољу

У суботу, 14. фебруара у цркви Светог Николаја, у Никољцу, служена је заупокојена литургија и парастос. Литургију су служили протојереј-ставрофор Мираш Богавац, уз саслужење протојереја Дарка Пејића и јереја Николе Скопљака.

Задушнице у Бијелом Пољу

О. Никола је бесједећи о Задушницама, дану посвећеном сјећању на упокојене праоце и оце наше, и све упокојене у вјери православној, казао да се вјерници на овај свети дан окупљају на светој Литургији, за покој душа у Господу уснулих.

Задушнице у Бијелом Пољу

"Каже Христос у једном Јеванђељу да човјек овдје не живи за себе, него живи за Христа и не умире за себе, него умире за Христа. Први човјек када је дошао на овај свијет, дато му је име Адам, што значи – црвена земља. Он је био створен за живот вјечни, за добро и спасење. Међутим, прекршивши ону заповијест коју му је дао Бог, човјека и Бога управо раставља смрт."

"Овдје смо се окупили како бисмо се помолили за покој душа, да би се душе наших покојника настаниле у рајска насеља, гдје нема болести ни туге ни уздисаја него гдје је живот вјечни. Човјек свој земаљски живот завршава смрћу, а ми православни хришћани вјерујемо у загробни живот. То увјерење нам дарује онај најрадоснији празник, а то је Васкрсење Христово. Управо смисао нашега живота овјде јесте да се спремимо за пут вјечни. Уколико желимо да урадимо оно што је најбоље за душу наших покојника, треба да се молимо и донесемо у цркву кољиво– жито,које се кува за наше ближње који су се упокојили у Господу“, бесједио је о. Никола.