Прослављен празник Светог Амфилохија Иконијског

Светом Архијерејском Литургијом и благосиљањем славског колача манастир Жупа Никшићка прославио је, на празник Светог Амфилохија Иконијског, у недјељу 6. децембра 2015, храмовну славу капеле посвећене великом угоднику Божјем Светом Оцу нашем Амфилохију Иконијском.

Свету Архијерејску Литургију је служио Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије уз саслужење бројног свештенства и свештеномонаштва наше Епархије и Митрополије црногорско-приморске.

Прослављен празник Светог Амфилохија Иконијског

Молитвеном сабрању присуствовао је вјерни народ овог краја, као и бројни пријатељи манастира Жупа, те монаштва из више манастира Црне Горе.
Ријечима архипастирске бесједе обратио се Преосвећени Епископ Г. Јоаникије, честитајући празник Светог Амфилохија Иконијског сабраним вјерницима, а мати Ефимији, игуманији Жупског манастира и сестринству храмовску славу.

Прослављен празник Светог Амфилохија Иконијског

„Сабрали смо се данас, драга браћо и сестре, у овај недјељни, празнични дан у манастиру Жупи Никшићкој, гдје имамо и црквицу Светог Оца нашег Амфилохија Иконијског, светитеља који је живио у 4. вијеку и који се увијек помиње заједно са великим Светим Оцима Василијем Великим, Григоријем Богословом, Јованом Златоустим и осталима. Он није написао толико дјела, као ови Свети Оци које смо поменули и није толико познат као богослов, али се не помиње без разлога заједно са великим Светим Оцима и учитељима васељене, јер је међу њима био правило вјере и образац кротости, уздржања, честитости, смирености, па га је Господ зато Господ удостојио тако великих дарова“.

Прослављен празник Светог Амфилохија Иконијског

„Говори се да је самим Богом, без избора људског, био назначен за епископа, па тек онда касније Црква је то прихватила, јер је било откривење да су га анђели небески назначили за архијереја Цркве Божје због његовог светог живота. Био је и богослов и то веома значајан, онај богослов који се уздигао смирењем. Писао је значајна богословска дјела, говорио ријечи које су пуне благодати, истине и соли духовне, али се, што је веома битно, смиравао па је, често, неке нејасноће из Светог писма, из живота Цркве формулисао у облику питања Светом Василију Великом, архиепископу кесаријском, који је био свјетило васељене, стуб Цркве“, казао је Владика будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Прослављен празник Светог Амфилохија Иконијског

Владика је у својој бесједи честитао и имендан Његовом Високопреосвештенству Архиепископу цетињском Митрополиту црногорско-приморском Г. Амфилохију, пожеливши да нас духовно снажи и води на многаја и благаја љета.
„Данас се овдје сабрасмо да се Богу помолимо, да се оснажимо духовно, а истовремено и да се сјетимо нашег честитог Митрополита Амфилохија, који данас прославља имендан негдје на широком простору Јужне Америке. Хвала Богу, Бог му даје снаге, па проповиједа Јеванђеље Божје и то је очигледно Божји промисао да та земља, гдје има много нашег народа, али има и много оних из других народа који траже Бога, па је у ово вријеме Господ послао свог апостола нашег Митрополита Амфилохија да проповиједа Јеванђеље у тој далекој земљи да сабере овце дома Израиљева, које су раштркане, заборављене, биле дуго без пастира. Надамо се у Бога да ће их он окупити и да ће се тамо успоставити епископија, која ће моћи да живи и да даје, да приноси добре плодове Господу Богу на славу Божју, на спасење многих“, поручио је Његово Преосвештенство.

Прослављен празник Светог Амфилохија Иконијског

Благосиљан је и преломљен славски колач, а заједничарење у славу Божју и у част великог угодника Божјег Светитеља Амфилохија Иконијског, настављено је уз трпезу љубави. Овом приликом одржан је пригодан програм.