Недјеља у Бијелом Пољу

Бесједећи у недјељу, 17. јануара 2016, послије Литургије у цркви Светих Апостола Петра и Павла јереј Никола Скопљак је казао да се тога дана наша света црква припрема за велики празник – Крштење Господа Исуса Христа или Богојављење.

Недјеља у Бијелом Пољу

"Чули смо данас у Светом јеванђељу када Господ шаље Анђела свога са лицем Спаситеља да му приправи пут. А на какав се пут мисли – да приправи пут оних људи који желе да у срца своја уселе Господа Исуса Христа, онога који је сишао на земљу, који је дошао да избави род људски од свакога зла. Управо и долази Свети Јован Крститељ на ту земљу, добија Господа Христа, да људе који су били окорјела срца, пуни злобе, зависти, похлепе да их окрене ка Христу, ка цркви својој, а Господ му је заповиједио на који начин да то ради и да проповиједа. Важно је било само једно средство, које се могло уписати само кроз једну ријеч – а то је проповијед покајања. Јер како смо чули данас у Јеванђељу да је Свети Јован проповиједао да се покајемо, зато што иза њега долази много јачи којем он није био достојан ни пертле да одвеже на обући његовој. Он ће каже доћи и крстити вас Духом Светим. Зато је јако важно да човјек припреми себе за овај велики празник, да припрема себе покајањем кроз читав свој живот. Свети оци кажу, и називају покајањем и свету тајну крштења, јер човјек када у цркви својој прими Свету тајну крштења њему се тада опраштају сви гријеси."

Недјеља у Бијелом Пољу

"Међутим, када би послије човјек наставио да живи без гријеха, као анђели он би заиста био свет, али човјек и послије свога крштења наставља да гријеши и да се наслађује разним земаљским стварима и тако се удаљује од Бога, од Лица Божјега, прихвата гријех и вријеђа Бога. Зато је Бог због велике љубави према човјеку дао ту Свету тајну покајања и исповијести, јер да би се очистили морамо да се покајемо, да читавог себе очистимо, да своју душу испразнимо како би се у ту душу и у срце осликао лик Господњи. Многи ће свети оци рећи да је такође Свето писмо не само просто књига него и живо биће којим одише Дух Свети, као и ми када говоримо своја мишљења, када причамо о себи и другима, тако и Свето писмо говори о Христу и Христос говори о себи и ономе како човјек треба да живи и понаша се на земљи. А да би препознао ту ријеч Божју, прије тога треба да се покаје, како је рекао Свети Јован Крститељ: Покајте се јер се приближило Царство небеско. Човјек је увијек исти у вријеме Јована Крститеља и данас, исте те ријечи важе за све нас овдје на земљи. Човјек је саздан из душе и тијела, тако једнога дана треба своју душу да преда Господу када за то дође вријеме, а до тада Господ нам је дао да ту душу припремамо овдје на земљи“, бесједио је о. Никола.