Литургија у манастиру Шудиково

Светом Литургијом коју је, на празник Светог Амфилохија Иконијског, у недјељу 6. децембра 2015, служило свештенство и монаштво наше Епархије и резањем славског колача у манастиру Шудиково прослављен је имендан игуманије ове Свете обитељи мати Амфилохије.

У току Литургије пригодном бесједом сабраном народу се обратио свештеник СлободанРадојевић, парох рожајски.

Имендан мати Амфилохије у манастиру Шудиково

"Требамо да се трудимо, драга браћо и сестре, да будемо и по лику и по подобију Божјем. Христос нам даје да будемо личности, због тога на крштењу добијамо име и то име нас чини личностима. Исто тако, монаси када примају монашки постриг добијају име неког светитеља, именом постају личности, а добијајући име светитеља они настоје да се угледају на тог светитеља. Светитељ је својим животом свjедочио Христа и постао личност зато што је ступио у заједницу са Христом, а у ту заједницу ступио је сједињењем кроз причешће“.

Имендан мати Амфилохије у манастиру Шудиково

"Причешћујући се Христом ми се са Њим сједињујемо и постајемо боголика бића, постајемо личности и то име нам даје личност. Зато монаси прослављају своје светитеље заштитнике, свој имендан присјећајући се тог дана, али и сваког другог дана током године, живота тог светитеља и труде се да подражавају његов живот, да живе животом тог светитеља, јер је то живот који води до Христа. И хришћанске породице имају своје светитеље заштитнике, крсне славе и моле се својим светитељима да буду њихови заштитници пред Богом, труде се да слиједе његов свети и богоугодни живот“, рекао је о. Слободан, додајући да суи монашки и брачни живот тешки, јер су одговорни, али ако се, и на једном и на другом путу, угледамо на светитеље, на њихове животе, онда ће нам животни пут бити лакши јер знамо чему води, а води, нагласио је он, сједињењу с Христом.

На крају Литургије преломљен је славски колач.Заједничарење у име Христово и у част Светог Амфилохија Иконијског настављено је уз трпезу љубави.