Господ Исус Христос, својим доласком пропутио је пут којем треба да следујемо

Светом Литургијом, која је у недјељу 6. јануара, служена у храму Зачећа Светог Јована Крститеља у никшићком приградском насељу Страшевина, молитвено је прослављен Бадњи дан, празник који најављује Рођење Богомладенца Исуса Христа.

Свету Литургију служио је јереј Велимир Јововић, надлежни парох који се вјерном народу, сабраном у претпразничној радости, обратио пригодном бесједом.
“На здравље, на спасење и на радост да нам буде Бадњи дан! Да буде срећан и празник Светих отаца који данас славимо, нека буде срећан празник свим очевима! Стицајем околности Оци су, ове године, пали на Бадњи дан, не дешава се то увијек. Знамо да овај празник симболизује љубав отаца према својим породицама, према својој дјеци и домаћинству, јер отац је глава домаћинства, тако је од Бога дато.“

Господ Исус Христос, својим доласком пропутио је пут којем треба да следујемо

“Живимо, драга браћо и сестре, у времену кад човјек жели да поремети оно што нам је Богом Створитељем нашим дато. И сам човјек, уништавајући Божанску творевину, види да му није добро, али, на жалост, многи, гледајући да то што чине није добро, и даље срљају, и даље слијепо настављају да иду оним мрачним путем и мрачном странпутицом“, нагласио је отац Велимир.

Господ Исус Христос, својим доласком пропутио је пут којем треба да следујемо

Он је додао да су православни хришћани позвани Богом Исусом Христом, Чије рођење славимо, да следују Његовом путу.

“Господ и Спаситељ наш Исус Христос је дошао на земљу и пропутио нам пут, казао нам како треба да живимо и не само казао, него и показао Својим животом, узео тијело наше, узео сву вољу и невољу људског живота, поднио је, принио и вратио се на небеса, понижен од људи, али не изгубивши своју Божанску славу, част и моћ него, напротив, увеличавши своје Божанство. И ми смо свједоци тога данас, двије хиљаде година послије рођења Исус Христа Сина Божјег. Да то, заиста, није био живи Бог са неба зар би се ми окупљали у име Његово, зар бисмо се молили Њему, зар би храм био овако мали да нас све прими, зар бисмо осјећали овакву благодат Божју, радост и мир у срцима својим“.

“И требамо, браћо и сестре, да осјећамо радост и мир, јер је зато и дошао Исус Христос Син Божји на земљу. Дошао је да нам усади истински мир и радост у срца наша, не радост некаквог испразног смијања и вођења себе самог у пропаст, него радост да одговорно живимо свој живот, јер то нам је задатак од Бога. Човјек је слободно биће и може да живи како хоће, али ако знамо да је наш живот Богом дат онда треба Богу да га уприличимо и с Богом да га проживимо, једино тако ће наш живот имати смисао“, рекао је свештеник Јововић.

Честитајући празник Очева јереј Велимир Јововић је свима који се жртвују за своје породице и васпитавају своју дјецу, стварајући, на тај начин, стуб овог друштва, поручио:

Господ Исус Христос, својим доласком пропутио је пут којем треба да следујемо

“Морамо, оци, бити на висини свог задатка, морамо своју дјецу васпитавати у духу наше свете православне вјере, морамо дјецу упућивати на свети храм Божји, јер у Цркви Божијој истинској канонској Православној она ће се научити како треба живјети. Молим очеве и мајке да својој дјеци, својим примјером, покажу да прије великих празника, какав је, свакако, Божић треба макар 3-4, па и више дана постити и немојте тражити од свог дјетета оно што ви не радите. То није природно, није Богом дато. Дијете опонаша свог родитеља, оно је слика свог родитеља, али изгледа да ми нијесмо свјесни тога. У нашем друштву данас има много младих људи који се дрогирају, има много алкохоличара, лажљиваца, лопова, неморалних људи, свега и свачега, а нијесмо свјесни да су то наша дјеца, наша будућност и ми, у ствари, гледамо пропаст наше будућности у наше вријеме. Ако не будемо у памети, ако не будемо Богу пришли, Светој Цркви пришли, Божје законе поштовали, породицу своју чували, нацију вољели, државу поштовали, православни народ, изнад свега, свуде у свијету и имали јединство са њим, ми смо онда нико и ништа пред очима Божјим“, закључио је на крају свог обраћања свештеник Јововић.

Свету Литургију уљепшало је милозвучно појање дјеце из школе вјеронауке у Страшевини. Вјерници који су на богослужење дошли из Страшевине и ближих приградских насеља приступили су у великом броју Светом причешћу.