Бадњак је символ дрвета живота, символ Христа Бога нашег

Саборно налагање бадњака, у сусрет празнику Рођења Христовог, и ове године је обављено код манастира Светог апостола и јеванђелисте Луке у Жупи никшићкој.

Свечаност Бадње вечери својим присуством увеличао је Високопреосвећени Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије, који је, у присуству бројног сабраног народа жупског и никшићког краја, освештао бадњаке и честитао најрадоснији хришћански празник Рождества Господа Исуса Христа.

Бадњак је символ дрвета живота, символ Христа Бога нашег

Подсјећајући на ријечи Христове о огњу који је Цар истине и љубави донио на земљу са небеса, Високопреосвећени Митрополит је казао да освештани бадњак и упаљена ватра јесу символ огња донијетог Христом са небеса, символ свјетлости која је, из јасала у пећини витлејемској, засијала прије двије хиљаде година.

“Тај огањ и та свјетлост Христова, и Он, као свјетлост свијета која свијетли у тами и коју тама не може обузети, ево свијетли кроз вјекове сваком створењу, сваком људском бићу, освећујући и просвећујући свако створење и свако људско биће. Бадњак јесте символ дрвета живота, Христа Бога нашег, а овај огањ символ је тог духовног огња, Њега као огња Бога Оца вјечног Који је сишао међу нас и уселио се у нас, пун благодати и истине, па је тај огањ неуништив и неугасив. То потврђује и овај бадњак, потврђује и чињеница да данас, послије двије хиљаде година од Христовог рођења, милиони људи у свијету клањају се Господу, прослављају Га и пјевају ону пјесму анђела и пастира „Слава на висини Богу, а на земљи мир, међу људима добра воља“.

Бадњак је символ дрвета живота, символ Христа Бога нашег

“И ми пјевамо исту ту пјесму, а овај бадњак потврда је да се тај Божански огањ, огањ Божанске љубави и мира Божјег није угасио, иако нам се чинило у једном тренутку да ће се угасити, али, као што видите, распламсао се и све више пламса у нама и у нашим срцима. Нека би овај огањ обасјао и просвијетлио свјетлошћу истине Божје свако људско срце и сваки ум. Нека би мир, којим је Господ посјетио ову земљу, испунио срца људска и нека би се сви људи помирили, сабрани око Христа Бога, око јасала Његових и око Његовог светог имена, које је изнад сваког имена. И ово потврђује да смо ми, ипак, хришћански народ, да је Христос Онај Који је најјачи, најмоћнији међу нама и у читавом свијету“, рекао је Његово Високопреосвештенство.

Честитајући празник Рођења Христовог Високопреосвећени Архиепископ цетињски Г. Амфилохије је благословио сабрани народ и сестринство манастира Светог апостола Луке у Жупи никшићкој, са жељом да се око Христа и Његовог огња сабирају на многаја љета.

Бадњак је символ дрвета живота, символ Христа Бога нашег

“Дај Боже да се благодат Христове витлејемске пећине рашири свуда по свијету и да свако људско биће позна Христа Бога као Бога свог и Спаситеља свог, и да се сви поклонимо, не тамо неком кока-колином Деда мразу кога нема и не постоји, него је некакав лажљиви идол, него да се поклањамо Божић Бати, јер Божић позлаћује, испуњује миром, радошћу, добротом и нека би та доброта Божја сијала и овдје, око ове Жупске светиње и око овог светог храма, посвећеног Светом апостолу и јеванђелисти Луки, ономе који је описао Христово рођење, који је записао и родослов Христов. Од Аврама до Давида четрнаест покољења, од Давида до вавилонског ропства још толико, од вавилонског ропства до Христа још четрнаест покољења, а од Христа до данас – двије хиљаде година, и колико је ту покољења, а сва та покољења Бог привлачи огњем Својим, обасјава, просвећује и освећује. У то име желим благослов нашим сестрама овдје, које су привучене тим огњем принијеле себе на миомирни дар Христу Богу нашем у пећини витлејемској рођеном. Да обасја Господ и све вас Жупљане који сте се овако сабрали и сабирате око Христа Бога и нека би Бог дао да се и дјеца ваша и потомство ваше око Христа сабира, око огња Његовог, да се Њиме храни и брани, просвећује и освећује. Срећан Бадњи дан, благословен Божић!“, поручио је Владика.

Бадњак је символ дрвета живота, символ Христа Бога нашег

У име Жупљана и сестринства Манастира Његово Високопреосвештенство Митрополита црногорско-приморског Г. Амфилохија поздравио је Исаило Костић, мјештанин.

“Захваљујемо, прије свега, нашем Митрополиту који нам је вечерас учинио велику част и који нас је удостојио да дође и пред овим манастиром благослови честити жупски народ. Радостан сам и усхићен што вечерас овдје видим доста омладине, дјеце која иду правим путем и надам се да ће нас сваке године бити све више, сакупљених око овог Божјег огња. Наши преци су се борили за овај пламен, борили су се за земљу хранитељку, за слободу бранитељку и за светосавску славу спаситељку. Зато, и у то име, још једном вас поздрављам, а нашем драгом Митрополиту захваљујем на умним архипастирским ријечима, којима нас, као и увијек, упућује да будемо достојни наших предака“, рекао је Костић.

Фотогалерија