Монашење у манастиру Подмалинско

У навечерје празника Преображења Господњег, у уторак 18. августа 2015, у манастиру Подмалинско код Шавника служено је празнично бденије са петохљебницом.

Монашење у манастиру Подмалинско

Током Свете службе Божје, у којој је молитвено учествовало више свештенослужитеља и велики број вјерног народа, Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије замонашио је искушеницу ове свете обитељи Радојку, која је на монашењу добила име Магдалина.

Сабраним вјерницима, свештенству и монаштву, архипастирском бесједом обратио се Владика будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, честитајући велики и дивни празник Цркве Божје.

Монашење у манастиру Подмалинско

"Велики је празник Преображења Христовог, празник Божје свјетлости вјечне, незалазне и животворне, празник Божје истине, Божјег старања и човјекољубља, празник који нам открива тајне овог, али и тајне будућег живота. На гори Таворској, док се Господ молио са својим Светим ученицима и апостолима, из Његовог лица засијала је свјетлост. Он је открио славу Свог божанства својим Светим ученицима, који су се били повукли на Гору Божју ради молитве“.

"Уочи овог празника, вечерас је примила монашки чин, уврстила се у христољубиву војску оних који служе Господу, који су се завјетовали Господу, наша нова монахиња Магдалина, која је добила име по равноапостолној Магдалини Марији, оној равноапостолној Магдалини која је, прије него што је срела Христа, била пуна мрака, пуна таме и безброј искушења се множило у души њеној, а од кад је срела Христа њена душа се просветила Његовом свјетлошћу и од тада она ништа у овом свијету није предпоставила служењу Господу и љубави према Христу Спаситељу“.

Она, која је претходно била пуна мрака и таме, испунила се Божјом свјетлошћу и Божјом истином и добила благодат, те је проповиједала име Христово по цијелој васељени, прије свега, својим животом, својом вјерношћу, својим примјером, добила је силу да је у оном најстрашнијем моменту, када је Господ висио на крсту, када су се апостоли по људској слабости разбјежали, када је под крстом Христовим била само Његове Пречиста мајка, Свети Јован Богослов и још неколико жена, међу њима је била и та Света Марија Магдалина“, казао је Преосвећени Епископ.

Света Марија Магдалина, нагласио је Владика Јоаникије, примјер је честитог, врлинског живота, нарочито служења Господу,примјер очишћења, просвјетљењасвим хришћанима. Света Марија Магдалина је заштитница манастира Симонопетре на Светој Гори Атонској и многих других светиња, заштитница је и наше Епископије, зато смо то име одабрали за нову монахињу.

Монашење у манастиру Подмалинско

"Она је дошла овдје као млада дјевојка из далеког краја и овдје се за примање монашког чина припремила кроз покајање, за служење Господу, али то је само почетак. Завјетовала се својом слободном вољом на служење Господу, служење Цркви, на беспоговорно послушање у све дане свог живота Цркви Божјој, игуманији, светињи, манастиру, монашким правилима, јер само они, који улазе у тајне послушања улазе и у тајну монашког живота и задобијају оно богатство које је Господ обећао онима који Га љубе“.

"Монашки живот је лијеп, узвишен, свијетао, али није лак, има доста искушења, треба се добро наоружати, треба увијекбити спреман да се свако искушење савлада, да се сваки гријех исповиједи, да се савлада своја воља и да се све ради Христа жртвује, ради љубави Божје, ради љубави према Цркви“.

"Нека Господ својом благодаћу и милошћу укријепи нашу нову монахињу, нека јој да снаге и храбрости, а понајвише смирења, послушања, трпљења и покајања, јер то су оне врлине које уздижу монахе и монахиње, све хришћане, то су врлине које нас штите. Нека Господ силом свог Светог Духа њу укријепи, оснажи, њене руке, њене мисли и њену вољу и да јој да снаге да побјеђује свако душевно и тјелесно искушење да служи Господу у све дане свог живота, да би задобила вијенац правде и вјечног живота и припремила се, у овом привременом животу, за непролазно царство Оца и Сина и Светог Духа. Нека буде срећно и благословено и на многаја љета“, закључио је на крају своје бесједе Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.