Епископ Методије богослужио у манастиру Добриловина: Христос је у својој личности нераздјељиво сјединио божанску и човјечанску природу

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Методије служио је на Лазареву суботу, 8. априла 2023. године, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Добриловина.

Епископ Методије богослужио у манастиру Добриловина

Саслуживали су: протојереј-ставрофор Дарко Пејић, архијерејски намјесник бјелопољски, протојереј Александар Крговић, парох мојковачки, протојереј Миливоје Јововић, парох жабљачки и јеромонах Андроник (Ракочевић).

Сабор Светог Архангела Гаврила и  Лазареву суботу – Врбицу сабранима је честитао Преосвећени Епископ Методије, казавши да се у овом древном манастиру вјековима узносе молитве Богу љубави.

„На љубав се једино љубављу може узвратити и ничим друго, из љубави је Бог створио овај свијет, из љубави се Христос оваплотио и узео природу људску на себе и бескрајно би раздвојена била божанска од човјечанске природе да Христос у својој личности их није нераздјељиво спојио и сјединио, тиме дао могућност свакоме од нас, човјеку који носи људску природу да се на сву вјечност сједини са божанским“.

„Христос Који је, на јучершњи дан, божански зачет човјечански се родио, Који је из људских, човјечанских својих уста говорио, али је говорио божанске ријечи, Он је као човјек умро, али је као Бог васкрсао, а кад је као Бог се на Небо вазнио вазнио се у људском тијелу гдје је на сву вјечност људско достојанство уздигао до престола Божјег, сјео с десне стране свог Оца“, рекао је Владика.

Додао је да је то достојање сваког хришћанина који следује за богочовјеком Христом.

„То је наше назначење и то је наше призвање. Данас се опомињемо и догађаја када је Четвородневног Лазара, четири дана у гробу пребивајућег човјека, Господ оживио пред свједоцима јудејским, јудејског народа који су то својим очима гледали и ушима слушали, мало прије одласка на страдање које Му је после тога сљедовало. Он је изговорио ријечи: Хвала ти, Оче, што си ме услишио, ја знам да ме увијек услишиш него то говорим да чују ови који ме прате да их утврдим у вјери и да буду сигурни, иако ја идем на страдње, али да знају и да буду сигурни да сам ја Син Твој љубљени и да вјерују у мене као у Сина Божјег да би тиме задобили своје спасење“.

„Ми, који смо се овдје окупили, вјерујемо у богочовјека Христа, због тога смо се данас овдје у овој клисури окупили, да се с Њим сјединимо и сретнемо и да, ако Бог да, с Њим на сву вјечност пребивамо у Царству небеском“, поручио је Епископ будимљанско-никшићки Г. Методије.

Фото: Сара Крговић